Епоха змін продовжується - EUCON Grupa Prawnicza

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.

Publikacje

Епоха змін продовжується

«Не дай Вам Боже жити в епоху змін», – цю фразу приписують стародавньому китайському філософу Конфуцію, який жив ще до нашої ери. Проте за кілька тисячоліть, що минули, нічого не змінилося. Нам – українському бізнесу, не пощастило, ми живемо в таку епоху змін.

Трохи більше року проіснувало Міністерство доходів і зборів України, яке мало статус центрального органу виконавчої влади, що формує та реалізовує державну політику в сфері оподаткування та координується Кабінетом Міністрів України. Тепер шляхом перетворення буде створено новий орган з тими ж повноваженнями – Державна фіскальна служба з підпорядкуванням Міністерству фінансів. Відповідна Постанова Кабінету Міністрів України за №160 була прийнята 21 травня 2014 року. Положення, яке буде регулювати діяльність новоствореної служби буде підписано найближчим часом. У відповідності до заяв керівництва Міндоходів у структуру Фіскальної служби ввійдуть наступні підрозділи: податки і збори, митниця та податкова міліція. Граничну чисельність співробітників Державної фіскальної служби встановлено на рівні 56 640 осіб, приблизно таку чисельність працівників мав Міндоходів.

Проте всі ми розуміємо, що мабуть найпростіше змінити вивіску, найважче домогтися справжніх змін у податкових взаємовідносинах держави та суб’єктів господарювання. Сьогодні головними проблемами на думку платників податків є фіскальний тиск з боку держави, високий рівень корупції податкових органів, складність адміністрування. Ці фактори призводять до значного рівня тенізації економіки, відсутності стимулювання економічного розвитку та інвестицій.

Тому важливо не тільки провести реорганізацію контролюючого органу, але й реформувати податкову систему. Направленість реформ має бути спрямована на відновлення довіри між державою та платниками податків.

З метою розробки Концепції реформування податкової системи при Міністерстві економічного розвитку та торгівлі були створені робочі групи з експертів та спеціалістів у галузі економіки та податкового законодавства, які працювали над визначенням першочергових проблем, які потребують розв’язання. До складу комісій ввійшли спеціалісти Міжнародного правового центру EUCON, а я очолював групу, яка працювала над розробкою заходів для відновлення довіри та побудовою партнерських відносин між податковими органами та платниками податків.

На мою думку основними такими заходами повинні бути :

–         Зменшення   кількості   контрольно-перевірочних   заходів, скасування планів донарахувань;

–   Запровадження інституту персональної відповідальності посадових осіб контролюючих органів за прийняття неправомірних рішень;

–    Запровадження процедур медіації, що дасть змогу зменшити кількість судових оскаржень рішень контролюючих органів;

–    Вдосконалення процедур адміністрування ПДВ, забезпечення реальних умов автоматичного відшкодування цього податку.

Саме ці аспекти ввійшли до Концепції реформування, що передається на схвалення Кабінету Міністрів України.

Крім цього запропоновано ряд заходів щодо подальшої гармонізації бухгалтерського та податкового обліку, які передбачають використання фінансової звітності для цілей розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток з урахуванням обмеженої кількості коригувань та спрощення податкової системи шляхом зменшення кількості податків та зборів.

Ми чекаємо, що реформування податкової системи, яке має відбуватись на протязі 2014-2015 років дасть змогу Україні побудувати конкурентоспроможну економіку та зробити її привабливою для інвесторів.

Окремі дискусії щодо реформ сьогодні точаться навколо податкової міліції, яку планується реорганізувати в Службу фінансових розслідувань. У разі прийняття відповідного регулюючого законодавства податкова міліція буде виведена з структури Фіскальної служби.

13 червня 2014 року відбулося розширене засідання Ради підприємців при
Кабінеті Міністрів України, на якому обговорювалось питання концепції
створення Служби фінансових розслідувань, проекту Закону «Про основи
запобігання та боротьби з економічними правопорушеннями і здійснення
фінансового контролю».

Засідання відбулось під головуванням Леоніда Козаченко, за участю Першого заступника Голови Державної фіскальної служби Володимира Хоменко,                                       президента ДННУ «Академія фінансового управління» Тетяни Єфименко, Першого заступника Голови комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики Оксана Продан. Моя співдоповідь на цьому засіданні як члена Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України стосувалась необхідності кардинального реформування системи боротьби з економічною злочинністю в Україні, запровадження прозорих правил та відповідальності контролюючих органів.

Зараз фахівці Міжнародного правового центру EUCON задіяні та працюють в таких робочих групах Кабінету Міністрів України по вдосконаленню податкового законодавства, оскільки від того що ми напрацюємо буде залежати стабілізація фінансової ситуації в Україні.

Ярослав Романчук – адвокат, керуючий партнер Міжнародного правового центра «EUCON»

Джерело: журнал The Ukrainian Journal of Business Law, липень-серпень 2014р. http://www.ujbl.info/article.php?id=468

ЗАВАНТАЖИТИ

Kontakt z nami

Wyślij prośbę