«Ділова мета» vs. «Добросовісність платника податку» - EUCON 律师事务所从

We use cookies for our website. By continuing to browse the site, you agree to our use of cookies.

刊物

«Ділова мета» vs. «Добросовісність платника податку»

Всім відомо, що Закон України від 17.12.2020 р. № 1117-IX набрав чинності з 01.01.2021, яким внесено суттєві зміни до положень ПК України, а саме: в частині щодо визначення «ділової мети» та застосування цієї правової доктрини з 01.01.2021 виключно у трансфертному ціноутворенні до контрольованих операцій.

А що ж робити із звичайними операціями платника податку, які пов‘язані із господарською діяльністю? Треба думати про «ділову мету», якщо вона не визначена у Кодексі?
За формальним підходом і презумпцією рішень платника податку, і «якості» та «передбачуваності» податкового закону і таке інше – то, напевно, ви подумаєте, що ні! Але…! Є завжди одне але… як думаєте, про що я зараз? Так, про концепцію (доктрину) «добросовісності» платника податку. Так, саме так, судді-цивілісти давно застосовують дану концепцію у Верховному Суді.

Принцип добросовісності також застосовується адміністративним судом у податкових та митних спорах, наприклад: «Законодавство не містить певних критеріїв добросовісності платника податків. Водночас необхідно визнати обґрунтованим застосування на практиці цього підходу, оскільки подібне розмежування платників податків дозволяє індивідуалізувати юридичну відповідальність особи та забезпечити дотримання правопорядку у сфері оподаткування навіть за наявності певних прогалин у законодавстві. Якщо дії платника податку свідчать про його добросовісність, а вчинені ним господарські операції не викликають сумніву у їх реальності та відповідності дійсному економічному змісту, для підтвердження права на податковий кредит та/або бюджетне відшкодування достатньо наявності належним чином оформлених документів, зокрема податкових накладних» (постанови КАС ВС у справах #2а-7067/11/1370, 808/5315/14).

З викладених підстав, будьте обачними при прийнятті рішень у податковому плануванні, і нехай вас не вводить в оману (і не спокушає) відсутність у 2021 році правового врегулювання терміну «ділова мета» в нормах Кодексу для звичайних операцій платників. А як правильно розуміти добросовістність і презумпцію правомірності рішень платника податку у податковому плануванні знають податкові радники. Детальніше щодо принципу добросовісності в посиланні на новину Верховного Суду: https://www.facebook.com/101352490639645/posts/472053356902888/?d=n

联系我们

發送請求