Джерела інформації про ринкові ціни - EUCON 律师事务所从

We use cookies for our website. By continuing to browse the site, you agree to our use of cookies.

刊物

Джерела інформації про ринкові ціни

Платники податків, які здійснювали протягом 2013 року контрольовані операції готуються до подачі звітності. З наближенням термінів подання все більше виникає питань щодо можливостей обґрунтування рівня ціни. У зв’язку з цим велика увага приділяється аналізу джерел інформації.

В рамках підготовки до звітування в Міністерстві доходів і Зборів України відбувся круглий стіл, ініційований Міжнародним правовим центром EUCON та Школою трансфертного ціноутворення. У цьому заході прийняли участь фахівці Міністерства доходів і зборів України, представники бізнесу та видавці(утримувачі інтернет-ресурсів) офіційних джерел інформації. Під час дискусії було визначено основні проблеми можливості застосування джерел та сформовано перелік вимог, яким має відповідати інформація, розміщена в цих виданнях.

Перелік джерел інформації про ринкові ціни було затверджено розпорядженням КМУ від 23.10.2013 №866-р.

До переліку основних джерел інформації ввійшли наступні видання:

  • ДП «Держзовнішінформ»: Щомісячний інформаційний бюлетень «Огляд цін українського та світового товарних ринків» та Інформаційно-аналітичний продукт «Товарний монітор. Україна»;
  • ДП «Укрпромзовнішекспертиза»: Інформаційно-аналітичний продукт “Дайджест цін товарів на світових ринках» та щотижневе видання «Рынок стали: аналитика, прогнозы, сценарии»;
  • офіційний сайт Аграрної біржі;
  • «Вісник Міністерства доходів і зборів».

В якості допоміжних джерел інформації запропоновані офіційні сайти Мінрегіону та Мінагрополітики.

Оскільки ці видання є джерелами інформації про ринкові ціни це, відповідно, означає, що вони застосовуються у випадку розрахунку ринкового діапазону цін. Розрахунок ринкового діапазону цін проводиться у разі застосування першого методу визначення ціни – методу порівняльної неконтрольованої ціни (аналогів продажу) та у разі застосування методу розподілення прибутку. Відповідно до норм податкового законодавства метод порівняльної неконтрольованої ціни є пріоритетним методом. І у разі можливості застосування цього методу і будь якого іншого, платнику податків необхідно застосовувати метод аналогів продажу. Це найбільш точний метод і він дає найбільшу впевненість при застосуванні, адже в основі його лежить порівняння ціни товарів, робіт (послуг) контрольованої операції з ринковим діапазоном цін. Але для того щоб застосувати цей метод, як власне і будь який інший, необхідно знайти зіставні операції. Цей пошук платники податків мають починати з офіційних джерел інформації, оскільки під час проведення перевірки контрольованих операцій представники контролюючого органу використовують інформацію саме з офіційних джерел.

В процесі пошуку, для того щоб визнати операцію зіставною необхідно співставити умови її проведення з умовами контрольованої операції. Ця процедура включає перевірку за багатьма критеріями і саме відсутність інформації за цими критеріями в офіційних джерелах негативно впливає на можливості пошуку та самого використання джерел.

Критерії які необхідно враховувати під час пошуку

Найперше це критерій непов’язаності осіб. Адже у якості зіставних можна використовувати лише операції які здійснюються між непов’язаними особами. Станом на поточну дату інформація щодо того між якими контрагентами проведена певна операція надається лише одним виданням. Це «Вісник Міністерства доходів і зборів», але справедливим буде зазначити, це видання почало публікувати інформацію про ціни лише у 2014 році.

Крім того платникам податків необхідно порівнювати наступні фактори, які впливають на формування ціни: обсяги операції, характеристики товарів, функції сторін операції, ризики, що розподілені між ними, строки виконання зобов’язань, порядок здійснення платежів, характеристику ринку на якому проведена операція, бізнес-стратегії сторін (за їх наявності).

Спеціалістами Школи трансфертного ціноутворення проведено глибокий аналіз всіх джерел інформації і, нажаль, можна зазначити, що на поточний момент, задовольнити всі законодавчі вимоги ці джерела не можуть.

Окрім відсутності інформації за основними критеріями перевірки зіставності операцій, можна зазначити велику кількість оглядової та прогнозної інформації, яку платники податків можуть використати виключно для розуміння ситуації на ринку. Серйозною проблемою є недостатня репрезентативність товарних позицій. Основні галузі та товари, які представлені це – агропромисловий комплекс, енергетичні ресурси, продукція металургії, хімічна та лісова промисловість, будівельні матеріали . Відсутня інформація про ціни на товари легкої промисловості, побутову техніку, обладнання, меблі та по іншим позиціям. Взагалі немає інформації про вартість послуг та робіт.

Основним споживачам інформації – платникам податків залишається лише чекати допоки видавці вдосконалюватимуть інформаційні бази та шукати інші джерела інформації або застосовувати інші методи визначення ціни.

Відповідно до норм Податкового кодексу у разі недостатності або відсутності інформації у офіційних джерелах платник податків може використати наступну інформацію:

  • Ціни, що склалися за результатами публічних торгів(аукціонів), тендерів з торгівлі окремими видами продукції, біржові котирування;
  • Статистичні дані державних органів і установ;
  • Довідкові ціни спеціалізованих комерційних видань ( у тому числі інтернет-видань) і публікацій (в тому числі електронних) та інших банків даних, інформаційні програми, що використовуються з метою трансфертного ціноутворення, інші публічні джерела, що є загальнодоступними;
  • Відомості про ціни , діапазон цін, котирування, оприлюднені в засобах масової інформації;
  • Відомості отримані з бухгалтерської та статистичної звітності платників податків, оприлюднені в засобах масової інформації, у тому числі на офіційних веб-сайтах в інтернеті;
  • Результати незалежної оцінки майна;
  • Інформація про власні операції платників податків з непов’язаними особами.

Під час навчання в Школі трансфертного ціноутворення платники податків можуть детально ознайомитись з алгоритмами пошуку зіставних операцій та самостійно оцінити можливості застосування джерел інформації .

Ярослав Романчук – керуючий партнер, адвокат Міжнародного правового центру «EUCON»

Джерело: журнал «The Ukrainian Journal of Bussines Law» № 3, березень 2014р. http://www.ujbl.info/article.php?id=432

ЗАВАНТАЖИТИ

联系我们

發送請求