Консультацію на слові не впіймаєш - EUCON 律师事务所从

We use cookies for our website. By continuing to browse the site, you agree to our use of cookies.

刊物

Консультацію на слові не впіймаєш

Інформаційні відносини між платниками податків і податковими органами існували завжди і необхідно відзначити їх цінність для обох сторін: платник податків знайомиться з офіційною позицією податкового органу, а останній може дізнатися про існуючу проблематику та опрацювати шляхи її подолання.
Формалізація цих відносин знаходить своє відображення в податкових консультаціях, які можна кваліфікувати як офіційна порада контролюючого органу, адресована конкретному платнику податків, і стосується практичного застосування певної норми закону, або нормативно-правового акта в цілому.

Цитату в суді не оскаржити.

У відповідь на звернення платників податків контролюючі органи надають безкоштовні консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства протягом 30 календарних днів після отримання такого звернення. За вибором платника податків консультація надається в усній, письмовій чи електронній формі і має індивідуальний характер, тобто може використовуватися виключно тим платником податків, якому вона надана. Крім того, центральні органи податкової чи митної служби періодично проводять узагальнення податкових консультацій, які стосуються значної кількості платників податків, або значних сум податкових зобов’язань, затверджують їх наказами та оприлюднюють.

Податковим кодексом України не встановлена ?? ієрархія податкових консультацій в залежності від того хто є її видавцем. Платник податків може звернутися за роз’ясненням до органу податкової чи митної служби за місцем свого обліку, у вищий, або центральний орган. На практиці трапляється, що податкові органи нижчого рівня радять платникам податків звертатися відразу рівнем вище, сподіваючись, що «там-то вже точно все знають». Крім того, письмову індивідуальну податкову консультацію можна оскаржити в суді в тому випадку, якщо, на думку того хто отримує консультацію, вона суперечить нормам законодавства або економічному змісту даного виду податку (збору). На жаль, більшість наданих платникам податків індивідуальних консультацій містять звичайне цитування статей Податкового кодексу, залишаючи конкретні питання без відповідей. Така податкова консультація не завжди суперечить нормам законодавства і, тому, визнати її недійсною в суді неможливо. Існуюча судова практика свідчить про те, що суди відмовляють у задоволенні таких позовів. Суди радять платникам податків звернутися до контролюючого органу повторно із запитом щодо уточнення і конкретизації відповіді, оскільки рішенням суду неможливо зобов’язати орган податкової служби надати повторну консультацію. У даній ситуації платникам податків у зверненні до контролюючого органу варто чітко викласти своє бачення норм законодавства і просити підтвердити правильність розуміння зазначених норм.

На бездіяльність можна скаржитися.

Що стосується узагальнюючих податкових консультацій – положеннями Податкового кодексу оскарження їх у суді прямо не передбачено. Але слід сказати, що відповідно до частини 2 ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, і тому всі без винятку законодавчі акти органів державної влади можуть бути предметом розгляду в суді.
Крім того, в суді можна оскаржити неправомірні дії податкових органів у разі відмови від надання консультації, або їх бездіяльності. Якщо податкову консультацію платнику податків не направлено в установлені терміни, він може звернутися до суду з вимогою визнати бездіяльність податкового органу неправомірною та зобов’язати розглянути питання щодо надання податкової консультації. Це, безумовно, радикальний шлях і не кожен платник податків зважиться на такі дії. Крім того, необхідно розуміти, що сам зміст податкової консультації адміністративний суд у своєму рішенні визначити не може. Якщо мова йде про офіційне трактування законодавства, в тому числі і податкового, то таке право належить виключно до компетенції Конституційного суду України.

Лариса Врублевська – керуючий партнер Міжнародного аудиторського союзу

Наталія Іваницька – старший юрист, адвокат Міжнародного правового центру “EUCON”

Джерело: газета “Юридична практика” №50 (729) від 13/12/11 http://yurpractika.com/article.php?id=100103183

联系我们

發送請求