Вартісний критерій по новому - Нова редакція роз’яснень від Міністерства доходів і зборів щодо трансфертного ціноутворення. - EUCON 律师事务所从

We use cookies for our website. By continuing to browse the site, you agree to our use of cookies.

刊物

Вартісний критерій по новому – Нова редакція роз’яснень від Міністерства доходів і зборів щодо трансфертного ціноутворення.

Внесення змін до Податкового кодексу України Законом № 1260 –VII від 13.05.2014 вимагало внесення відповідних змін до минулорічної Узагальнюючої податкової консультації з питань трансфертного ціноутворення. В липні 2014 року Наказом Міндоходів № 368 була затверджена нова консультація, яка містить відповіді на чотири десятки запитань платників податків, половина з яких, правда, входила до попереднього варіанту консультації. Причому, слід зауважити, відповіді на окремі запитання носять прямо протилежний характер попередній позиції Міністерства.

В рамках семінарів, що проводяться нашою Школою трансфертного ціноутворення для головних бухгалтерів та фінансових директорів підприємств найбільше запитань ми отримували стосовно розрахунку вартісного критерію для визнання операцій контрольованими та стосовно пошуку зіставних операцій. Так от – стала більш менш зрозуміла. Найбільш суттєві зміни в консультації стосуються розрахунків, які проводяться з метою визначення вартісного критерію в 50 млн. грн. Відповідно до нового роз’яснення тепер не враховуються при розрахунку суми кредиту, депозиту, позики, поворотної фінансової допомоги, дивідендів, вартість інвестицій (раніше міндоходів вважало, що враховувати необхідно). У випадку фінансових послуг мова, звичайно, йде про основні суми, а не про суми відсотків, нараховані за договорами. Нарахування відсотків є платою за послугу і вони під час розрахунку враховуються. Що стосується позиції Міністерства по невключенню дивідендів та інвестицій, то вона підтверджує той підхід, що лише операції з придбання та продажу товарів, робіт, послуг включаються до підрахунку і не йде мова про всі господарські операції взагалі. Крім того, немає обмеження для виплат що здійснюються в низькоподаткові юрисдикції. Що стосується врахування для підрахунку пятидесятимільйонного критерію вартості ввезеної на давальницьких умовах сировини та вивезеної готової продукції на умовах імпорту (експорту), якщо постачальником виступає нерезидент – пов’язана особа, то відповідь є однозначною – враховувати не треба. Проте, звичайно, вартість послуг переробки такої сировини до розрахунку включається.

Консультацією регулюються питання, що стосуються залучення посередників- комісіонерів для продажу товарів, наприклад, пов’язаним особам-нерезидентам. У разі здійснення операції на суму, яка відповідає вартісному критерію – такий продаж матиме ознаки контрольованості. Основний аргумент те, що право власності на товар переходить безпосередньо до покупця – пов’язаної особи.

Отже, тепер платники податків-комітенти мають відстежувати статус осіб, що є покупцями товару.

Загалом, цією відповіддю міндоходів підтвердило, що контрольованою є операція між комітентом та особою, яка виступає покупцем. Це означає, що у разі коли коміссіонер буде пов’язаною особою або нерезидентом з низькоподаткової юрисдикції, операція з ним не потрапляє під ознаки контрольованої. Але знову ж таки за виключенням вартості комісійних послуг.

Оскільки операція продажу товару через комісіонера одна, то відповідно контролюватися ціна повинна тільки в одній операції. У нашому випадку в операції продажу товару покупцю. Отже, в посередницьких операціях через пов’язаних осіб чи нерезидентів контролююємо суми винагороди.

Що стосується бартерних операцій – такі операції приймають участь в розрахунку вартісного критерію. Але мають місце певні особливості. Оскільки в рамках бартерного (товарообмінного) договору кожна із сторін операції виступає одночасно продавцем товарів (робіт, послуг), які передаються і їх покупцем, для тих які отримуються взамін, то такі операції розглядаються як дві окремі і при розрахунку враховується загальний обсяг продажу та придбання. Позиція фахівців Міжнародного правового центру EUCON з приводу бартеру тепер підтверджена і висновком міндоходів.

У разі якщо платник податків здійснює операції з філіями якогось підприємства та з головним підприємством – юридичною особою, для розрахунку вартісного критерію враховується сумарне значення всіх операцій. З таким висновком, ми повністю погоджуємось оскільки юридична особа, що є стороною договору одна.

Як бачимо з часом окремі питання врегульовуються, проте такі консультації, безперечно, мали би бути надані значно, раніше. З свого боку можу запевнити, що фахівці Міжнародного правового центру EUCON і надалі будуть працювати над вдосконаленням законодавства в сфері трансфертного ціноутворення в інтересах платників податків.

Ярослав Романчук – керуючий партнер Міжнародного правового центру EUCON, голова Наглядової ради Школи трансфертного ціноутворення

Джерело: журнал The Ukrainian Journal of Business Law, вересень 2014р. http://www.ujbl.info/article.php?id=479

ЗАВАНТАЖИТИ

联系我们

發送請求