Податковий рай чи податкова інквізиція? - Rakamlarla Eucon

We use cookies for our website. By continuing to browse the site, you agree to our use of cookies.

Yayınlar

Податковий рай чи податкова інквізиція?

Що позитивного в проекті Податкового кодексу України?

Податкова система України — одна з найгірших у світі: заплутана, непрозора, з неефективним адмініструванням і дуже великою частиною корупційних схем. Податкове законодавство України виконує фіскальну , а не стимулюючу функцію.

За інформацією фахівців, близько 43 % комерційного прибутку українське підприємство направляє на оподатковування фонду оплати праці, що є одним з найвищих показників у Європі.

Ідеальних податкових систем не існує, як і великого бажання громадян і суб’єктів господарювання будь-якої країни платити податки. Але там, де стабільне податкове законодавство, де правова держава, де існує ефективна система контролю дій влади , там, де є правові традиції, правова культура, священний обов’язок – вчасно й у повному обсязі заплатити податки.

Що ж характерно для сучасного українського підприємця у відносинах з податковими органами? Характерним є очікування вже на підсвідомому рівні чиновницького свавілля . Деградація державних органів викликала природну реакцію в суспільстві – недовіра до чиновника й бажання активно відстоювати свої інтереси, у тому числі в судах, або домовлятися . В умовах відсутності ефективного механізму відповідальності чиновника лінія поводження ( йти в суд або домовлятися ) визначається в більшості випадків з погляду того, що дешевше та швидше.

Саме в сфері збору податків баланс інтересів кожного окремого громадянина й держави можна розглядати як показник реального стану демократії, як ий не можна спотворити липовою статистикою. На Заході громадянин згадує про податкову службу один раз у рік, коли здає декларацію. Податкова служба теж пам’ятає про громадянина, повертаючи переплачені громадянином податки. Робиться це протягом тижня після одержання декларації. Що б не говорили про західну демократію, але українському платникові податків про таке варто тільки мріяти. Хіба що про повне скасування податків.

Податковий кодекс – це «конституція», що визначає взаємини між державою та бізнесом.

Розробка й намір прийняття Податкового кодексу на Україні – це одне із самих резонансних подій 2010 року. Стільки критики й експертних висновків не вдостоювався жоден законодавчий акт за часи незалежності України.

Але зі свого життєвого досвіду я зробив один висновок: у кожному негативі треба навчитися шукати позитив. Так що ж позитивного є в останньому проекті Податкового кодексу?

Про позитивний ефект Податкового кодексу ( ПК ), напевно, можна буде говорити в довгостроковій перспективі, через кілька років. Сам факт політичної волі прийняття ПК є безумовним позитивом. Бажання розробити законодавчий акт, що об’єднає всі норми, пов’язані з нарахуванням, сплатою податків і зборів, з метою кодифікації податкового законодавства – безсумнівний позитив.

ПК повинен бути спрямований на адаптацію податкового законодавства України до принципів і директив Європейського Союзу , а в сфері тарифно-митного законодавства – до стандартів Всесвітньої торговельної організації.

Сьогодні на Україні стягується 29 державних податків та 14 місцевих зборів, більшість із яких взагалі не є валідними , витрати на їхнє адміністрування перевищують надходження. Новий ПК припускає скорочення кількості податків і зборів загальнодержавного рівня до 19 і місцевого рівня – до 4. Передбачається ослаблення фіскального тиску на економіку шляхом зниження до 2014 року ставки податку на додану вартість до 17 %, а до 2016 року – ставки податку на прибуток до 16 %.

Проект ПК передбачає, зокрема, що протягом півроку після його прийняття фіскальні санкції на платників будуть накладати лише в розмірі 1 грн. за кожне порушення. Це дозволить оцінити, як ефективно працюють податкові органи в адмініструванні, коли питання штрафів у них не стоїть на порядку денному.

Змінено систему оподатковування транспортних засобів. Так, ПК передбачене оподатковування лише угод по придбанню транспортних засобів. Перенесення податкового навантаження на акциз при покупці пального дає можливість використати загальноприйняту у світі схему – хто більше їздить, той більше й платить .

Зближення бухгалтерського і податкового обліку надасть можливість становити податкову звітність на базі бухгалтерського обліку, наблизить її до світових стандартів. Першим кроком у цьому напрямку є скасування діючі в даний момент правила «першої події», застосування якого приводить до оподатковування віртуального прибутку підприємства. Головною умовою поліпшення інвестиційного клімату на Україні експерти вважають не ставки податків, а правила їхнього адміністрування.

У ПК передбачений обов’язок Державної податкової адміністрації публікувати нові форми Декларацій (розрахунків) до початку податкового періоду, у якому вони вступають у дію (пункт 46.5). Кодексом передбачена також взаємна відповідальність по податках, а саме: нарахування пені на суму бюджетної заборгованості з податку на додану вартість (ПДВ) перед підприємством на рівні 120-процентної дисконтної ставки Національного банку України, установленої на момент її виникнення (пункт 200.20).

У відповідності зі статтею 44 ПК платникові податків надане право подачі раніше відсутніх документів до дня закінчення перевірки й після зазначеної дати з наступним поновленням перевірки або складанням додаткового акту (довідки).

Стягнення коштів із платника податків у рахунок погашення податкового боргу , продаж його закладеного майна буде можливим здійснити тільки при наявності відповідного судового рішення (пункт 95.3).

Звільнення від обкладання ПДВ консультаційних, юридичних, бухгалтерських, аудиторських й інших схожих послуг (стаття 196.1.14) перешкоджає можливості використання схем для оптимізації ПДВ за участю суб’єктів, які їх надають .

Положення ПК (пункти 139.1.12, 139.1.13) забороняють також включати до складу витрат підприємства витрати, понесені у зв’язку із придбанням товарів (робіт, послуг) у фізичної особи – підприємця, що сплачує єдиний податок, витрати, понесені у зв’язку із придбанням консалтингових, маркетингових, рекламних послуг (робіт) у нерезидента. Таким чином, зменшилася можливість використання схем для оптимізації податку на прибуток із залученням фізичних осіб – підприємців і нерезидентів, що надають дані послуги. Вищевказані фактори сприяють виведенню економіки України з тіні, легалізації бізнесу в цілому.

C прощені правила відшкодування ПДВ: передбачене автоматичне бюджетне відшкодування податку за результатами камеральної перевірки платникам податків, які відповідають критеріям, певним у пункті 200.19 ПК . При цьому строк камеральної перевірки скорочений з 30 до 20 днів, а для платників, які протягом попередніх 36 місяців будуть мати позитивну податкову історію з 1 січня 2014 року, – до 5 календарних днів. Знижено максимальний розмір штрафних санкцій за несплату погодженої суми податкових зобов’язань до 20% (!!!) від несплаченої суми податкового боргу (пункт 126.1). Сьогодні він становить 50 %.

Кодексом передбачена також можливість не включення до складу валових доходів платника податків сум поворотної фінансової допомоги , отриманої від його засновника, у випадку повернення її не пізніше 365 днів від дня її одержання (пункт 135.5.6).

Пунктом 145.1.4 ПК надане право вибору платникам податків одного з п’яти методів нарахування амортизації основних коштів, у тому числі й прискореного . При цьому нарахування амортизації по новому методі дозволяється починати з місяця, наступного за місяцем прийняття підприємством відповідного рішення . Введено поняття « первісної вартості основних коштів» і деталізований перелік витрат, які можна включити в її склад .

Прогресивним є введення диференційованої ставки податку на доходи фізичних осіб (15 % та 17 %) залежно від загальної суми отриманих платником податків доходів у звітному податковому місяці (пункт 167.1). Оскільки такий підхід давно використається в багатьох країнах світу .

Пункт 138.2 ПК надає платникові податків право на відображення в податковому обліку підприємства витрат, які підтверджуються документами нерезидентів (за умови наявності обов’язкових реквізитів).

Приємною подією для платника податків (можливість збільшення валових витрат) і для його відряджених працівників є збільшення розміру добових витрат: до 0,2 розміри місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи , що діє на 1 січня звітного року, а для відрядження за рубіж – до 0,75 (пункт 140.1.7).

У випадку надання платником декларації, у якій заявлено до відшкодування з бюджету ПДВ та/або втримується негативне його значення більше 100 тис. грн, документальна виїзна позапланова перевірка буде проводитися винятково щодо перевірки даних питань.

Дуже важливим є той факт, що певний суб’єкт законодавчої ініціативи розуміє відповідальність у перспективі, я маю на увазі політичну відповідальність на майбутніх виборах, відповідальність у випадку неефективності впровадження Податкового кодексу.

Я спробував частково проаналізувати позитивні моменти проекту Податкового кодексу. Розумію, що у свою адресу отримаю чимало критики за наміри «прикрасити» або прорекламувати даний законопроект як позитивний документ. У виправдання скажу: я згодний з багатьма експертами, які звертають увагу на негативні моменти.

РОМАНЧУК Ярослав— адвокат, керуючий партнер Міжнародного правового центру «EUCON»

Джерело: газета «Юридична практика» № 43 (670) від 26/10/10 http://yurpractika.com/article.php?id=100100424

Bizimle iletişime geç

İstek gönder