Методологія трансфертного ціноутворення розвивається по вектору превалювання суті над формою - Die EUCON Law Group

We use cookies for our website. By continuing to browse the site, you agree to our use of cookies.

Publikationen

Методологія трансфертного ціноутворення розвивається по вектору превалювання суті над формою

Влітку цього року Організація економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) завершила роботу над проектом по Внесення змін до Керівництва ОЕСР по трансферному ціноутворенню для транснаціональних компаній та податкових адміністрацій. Керівництво – це основний рекомендаційно-методологічний документ щодо застосування принципу «витягнутої руки», Який детально регулює всі питання в цій сфері.

За результатами обговорень і дискусій робочою групою було запропоновано такі зміни:

  1. Поcилення значення доктрини «превалювання суті над формою» при визначенні фактичних обставин здійснення операції.

Відправна точка для аналізу – договір, як і було раніше. Проте, основа для визначення рівня ціни – фактичні обставини вчинення господарської операції. Фактичний розподіл ризиків, а не передбачене положеннями договору. Тобто мова йде про те, що якщо фактичні обставини не відповідають / або відрізняються від умов договору, то контролюючому органу може перекваліфікувати операцію для цілей оподаткування.

  1. Для операцій з сировинними товарами передбачається внести пряму норму про застосування ринкових котирувань, і норму в необхідності проведення коригувань для приведення умов контрольоване операції і котирувань до порівняного виду. Коригування при цьому можуть, як зменшувати, так і збільшувати величину котирування.

Аналогічна норма сьогодні присутня в ст.39 Податкового кодексу України.

  1. Зміни торкнулися і операцій з нематеріальними активами. Пропонується використовувати концепцію «економічного власника» НА. Це означає: наявність права власності на нематеріальний актив не передбачає розподіл всього прибутку від використання активу на користь фактичного власника. Дохід від використання НА повинен належати компанії, яка виконувала функції з розвитку, підтримку, доопрацювання, захисту нематеріального активу. А відповідно якщо дохід повинен належати – значить, він повинен і обкладатися в такій компанії.

Робота буде продовжена в частині вдосконалення оподаткування операцій за участю постійних представництв, фінансових угод, над механізмами визначення вартості нематеріальних активів в тих випадках, коли її визначити важко.

В Україні для оподаткування операцій імпорту / експорту біржових товарів також передбачені спеціальні правила. Вони в 2015 році дещо видозмінилися і в зв’язку з цим хочу відзначити Найбільш важливі аспекти:

  1. Раніше, коли оподаткування операцій з біржевими товарами регулювалося Перехідними положеннями ПКУ, Спецправила застосовувалися тільки для операцій з резидентами з низькоподаткових юрисдикцій – зараз для всіх типів контрольованих операцій.
  2. Для перевірки відповідності ціни в такій операції тепер необхідно розраховувати діапазон цін в загальному порядку, а котирування необхідно брати за декаду, що передує проведенню контрольованої операції.
  3. Список товарів, які котируються на біржах і перелік світових товарних бірж для кожної групи товарів визначається Кабінетом Міністрів України.

Цих переліків поки КМУ не затвердив. На сайті Міністерства економіки в березні 2015 був оприлюднений проект Постанови з переліком світових бірж, проте це як і раніше проект.

В якості основних бірж в ньому пропонувалися для практично всіх груп товарів Чиказька товарна біржа (США), Лондонська товарна біржа (Великобританія), Нью-Йоркська товарна біржа (США).

Якщо говорити про перспективні зміни, то Міністерством Фінансів України, в рамках реформи податкового законодавства запропоновані до обговорення наступні зміни:

  1. Для великого бізнесу – скасування Спеціальних правил оподаткування для біржових товарів.
  2. Для малого бізнесу – скасування вимоги підготовки документації по контрольованими операціями.
  3. Збільшення порогу частки володіння для визнання осіб пов’язаними.
  4. Спрощення вимог до порівнянності операцій.
  5. Спрощення вимог до документування для послуг з низькою доданою вартістю.
  6. Можливість подачі документації в електронному вигляді.
  7. Зняття вартісного порога для контрольованих операцій.
  8. Скасування верхньої межі для штрафів за неподання документації.
  9. Більш деталізовані вимоги до документації для внутрішньогрупових послуг

Що з цих пропозицій буде реалізовано, ми скоро дізнаємося, а характеризуючи новації в цілому, можна сказати, що реформа трансфертного ціноутворення обіцяє бути ліберальною.

Ярослав Романчук – керуючий партнер Міжнародного правового центру EUCON

Джерело: журнал The Ukrainian Journal of Business Law, №10 жовтня 2015 р http://www.ujbl.info/article.php?id=674

Kontakt mit uns

Anfrage senden