Чому українці вибирають Польщу як напрямок бізнес-імміграційння? - Юридична група Eucon

Ми використовуємо файли cookie для нашого веб-сайту. Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з використанням нами файлів cookie.

Публікації

Чому українці вибирають Польщу як напрямок бізнес-імміграційння?

2014 року історія України різко змінилася. Криза над цією країною повернула не тільки ілюзію, а й реальність війни. Це поворотний момент, коли український бізнес, який історично та географічно був сильно зорієнтований на торгівлю з Росією, раптово змушений шукати нові напрямки торгівлі та розвитку.

Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, підписана 21 березня 2014 року, з радістю розглядалася українцями та як величезна можливість, яка нарешті з’явилася. Раптом понад 500 мільйонів громадян Європейського Союзу стали набагато ближчими, як торговельний партнер, відкриваючи зовсім нові горизонти.

2014 і 2015 роки були роками, коли розширення бізнесу також підтримувалося гострими рішеннями в більшості випадків без довгого прийняття рішень чи поглибленого аналізу різних чинників, українські підприємці були готові виїхати з країни, часто плануючи поїхати зі своєю сім’єю,  щоб підготувати грунт для побудови свого бізнесу за кордоном.

Одним з найвигідніших напрямків була Польща, як це було також продиктовано рішеннями багатьох світових компаній, які вирішили інвестувати в цю добре розвинену країну протягом останніх 10 років.

По-перше, зручне географічне розташування Польщі, яке українці метафорично розглядали як міст між Україною та іншими європейськими країнами. Крім того, легко доступний ринок для більш ніж 38 мільйонів людей, але, як вже згадувалося раніше, весь ринок ЄС з понад 500 мільйонами потенційних клієнтів за межами.

Ще однією перевагою є участь Польщі в різних глобальних організаціях, таких як Європейський Союз, Організація Об’єднаних Націй та НАТО (особливо це стало причиною розвитку оборонної промисловості).

Більше того, економіка Польщі не була під впливом світової кризи і навіть зміцнила свої позиції. Це було зумовлено внутрішньою турбулентністю, що стало причиною врахування українцями, оскільки стабільність для них користується великим попитом.

Крім того, Польща значно покращила свою інфраструктуру, зокрема, автомобільну та залізничну транспортну мережу (завдяки фондам ЄС, які часто споглядаються очима поляків). Економічне зростання в 2016 році склало 2,8%, а ВВП на душу населення – на рівні 70% від середнього показника в ЄС. За рейтингом Bloomberg у 2017 році, Польща займає 22 місце у рейтингах найбільш інноваційних країн у світі. Рейтинг складався з шести інноваційних факторів, таких як дослідження та розробка, виробництво, високотехнологічні компанії, освіта, дослідницький персонал та патенти. Польща також була одним з головних прихильників України під час конфлікту з Росією, що створило позитивну картину щодо вибору місця для розширення. Іншою важливою причиною для приїзду до Польщі була тісно пов’язана мова, яка дуже легка для вивчення для українців та інтуїтивно дуже зрозуміла (але не у всіх випадках, оскільки деякі фрази, які, здавалося б, дуже схожі, можуть мати абсолютно різні значення). Це робить процес спілкування та адаптацію набагато доступнішими.

Є також спеціальні організації, створені польськими органами влади, які відповідають за формування позитивного ставлення до нових потенційних інвесторів. Дружній клімат для інвесторів та чіткі правові норми створюють ще більшу довіру до цієї країни. За даними Світового банку, у звіті «Ведення бізнесу у  2017 році» Польща зайняла 24-е місце за рівнем «легкості ведення бізнесу».

Особливу увагу українських інвесторів привернули інші інвестиційні стимули, такі як податкові пільги, спеціальні економічні зони, сфери для інвестицій, доступність фондів ЄС тощо. Є багато установ, які надають консультативні послуги новим інвесторам.

Інша важлива причина полягає в тому, що в Польщі ви можете знайти кваліфікованого працівника за цілком розумну заробітну плату (у порівнянні з іншими європейськими країнами). Крім того, у країні вже було багато освічених фахівців та багато українців, які постійно приїжджають до неї в пошуках стабільного джерела доходу (за даними різних статистичних джерел, у Польщі зараз перебуває від 1 до 1,5 мільйонів українців). Це також розглядалося підприємцями як чудова можливість побудувати свій бізнес.

Проте слід мати на увазі, що багато поляків  залишають країну і вже виїхали, головним чином, до країн ЄС, таких як Німеччина та Великобританія, тоді як українці навряд чи зможуть замінити таку робочу силу. Згідно з статистикою, наданою Міністерством сім’ї, праці та соціальної політики, дані від бюро зайнятості визначають зареєстроване безробіття у грудні 2017 року на рівні 6,6%, що є досить низьким показником. Кваліфікована робоча сила користується великим попитом у  світових корпораціях та польських і українських компаніях, що займаються бізнесом у Польщі.

Як заявив Дмитро Кобзаренко, директор з виробництва на заводі Кобзаренко (український провідний виробник сільськогосподарської техніки): «Польські інвестиційні програми дали великий внесок у розвиток українських виробників за кордоном. Додатковою перевагою були привабливі ціни на землю поблизу великих міст. Проблема, на жаль, стосувалася персоналу. Виробнича індустрія в Україні продовжує втрачати все більше і більше важливих працівників, залучених за рахунок підвищення заробітної плати у Польщі та інших країнах ЄС. Виробничий сектор у Польщі також страждає від кадрових труднощів, оскільки все більше і більше молоде покоління продовжує виїжджати в західні країни. В даний час ми зацікавлені в тестовому режимі, щоб розглянути питання про працевлаштування наших працівників у філіях у Польщі. Така інтеграція знижує мовний бар’єр і зберігає на підприємстві важливих працівників».

Крім того, представники інших ділових кіл підкреслили, що польська влада працює прозоро, і це було визнано величезною перевагою порівняно з ситуацією, яка склалася в більшості випадків в Україні, хоча деякі офіційні установи були винятково бюрократичними (більшість скарг на Управління для іноземців неодноразово подавало тонни документів і існували довгі черги для одержання дозволів на проживання, особливо для бізнес-власників новоприбулих компаній).

Більше того, в цьому списку останнім, але часто не менш значним є те, що батьки шукають вищу освіту для своїх дітей, і власне це те, що Польща може надати вам, оскільки в даний час країна наповнена державними університетами та приватними університетами, які  здатні забезпечити приємне поєднання високої якості та несподівано доступної освіти.

Всі вищезгадані причини створили сприятливі умови у 2015 році для початку існування української бізнес-асоціації в Польщі. Вона була створена 25 українськими інвесторами та підтримана Посольством України в Польщі на чолі з відомим дипломатом Андрієм Дещицею.

Найчастіше український бізнес починається  в Польщі з так званих «торгових будинків», оскільки це допомагає їм вивчити новий ринок, обґрунтувати свою бізнес-концепцію, знайти відмінності у веденні бізнесу та порівняти його з попереднім досвідом. Багато підприємців намагаються застосувати підходи, які використовувались для роботи в Україні чи Росії, але які не вкладаються в рамки європейського мислення та її невід’ємної частини для бізнес-проекту, щоб зрозуміти це для досягнення успіху.

Присутність у новій країні також відіграє важливу роль у побудові тісних відносин з новими діловими партнерами та замовниками. Крім того, набутий досвід дає їм можливість переосмислити та перебудувати стратегічний розвиток своїх компаній, які вже працюють в Україні.

Для деяких виробників представництво в Польщі дає можливість постачати та обслуговувати свої виробничі потреби новими матеріалами, деталями та машинами, оскільки, як правило, глобальні та європейські компанії встановлюють свої офіси, які охоплюють Україну в Росії та спілкування з російськими дивізіями у багатьох випадках були просто заблоковані, і вони відмовились постачати необхідні частини.

Є також українські компанії, які мають амбітні плани щодо встановлення повного виробничого потенціалу в Польщі для того, щоб бути ближче до своїх європейських споживачів. Деякі з них знаходяться в процесі будівництва своїх заводів, а деякі вже працюють або придбали виробничі потужності.

Міжнародний правовий центр EUCON (з офісами у Києві та Варшаві) часто підтримує виробників як юридичний та інвестиційний консультант. EUCON працює з 2005 року як юридична компанія на польському та українському транскордонних ринках, і має партнерів з глибокими знаннями та широким досвідом, що допомагає успішно просувати ці види проектів.

Повертаючись до Української Бізнес Асоціації в Польщі, в даний час вона представляє понад 50 компаній, що працюють у різних секторах економіки: промисловість, сільське господарство, виробництво, металообробка, пакування, будівництво, роздрібна торгівля тощо. Основними цілями створення Асоціації, зокрема, були:

  • Підтримка під час вступу на ринок ЄС через Республіку Польща;
  • лобіювання інтересів українського бізнесу в Польщі;
  • створення мережі та встановлення ділових контактів для розвитку бізнесу;
  • захист інтересів бізнесу на державному рівні в Польщі та Україні;
  • обмін інформацією між топ-менеджерами та власниками бізнесу.

Ще один інтерес Української бізнес-асоціації в Польщі полягає у створенні нових можливостей для підприємницької діяльності та побудови дружніх відносин між представниками бізнесу двох сусідніх держав. Щорічний форум «Дні українського бізнесу», який проводиться у Варшаві, як правило, навесні та «Дні польського бізнесу» в Києві (восени) почав діяти як платформа для розвитку таких відносин.

Крім того, починаючи з 2014 р. ці події були активно підтримані представниками уряду, включаючи установи, такі як міністерства розвитку, міністерства інфраструктури, посольства та інші органи влади обох країн, які тепло вітали таку ініціативу бізнес-спільноти, незважаючи на політичний пар, який охоплював минулорічні сутички щодо історичної правди.

Прекрасним доповненням до вищезгаданих подій є відкриття так званого українського бізнес-центру, який має стати інтегрованим офісом у Варшаві для налагодження зв’язків з українськими інвесторами у Польщі та сприяння взаємному обміну досвідом. Це має бути місце, де люди можуть вирішити більшість своїх проблем на новому ринку, щоб забезпечити швидке зростання та уникнути загальних помилок.

Період 2016-2018 рр. безперервно демонстрував високий інтерес українців до розширення у Польщі та країнах ЄС, хоча цей інтерес сформований більш підготовленим та продуманим рішенням, яке включає глибокий аналіз нового ринку і, таким чином, має життєво важливий вплив на якість та успіх бізнес-проектів.

Джерело: Ukrainian Law Firms 2018. A Handbook for Foreign Clients 2018 

Зв’язатися з нами

Надіслати запит