22-23 вересня у Варшаві відбувся форум XV Forum Dyrektorów Działów Prawnych (XV Форум директорів юридичних департаментів) від Puls Biznesu. Захід присвячено обговоренню викликів у контексті кризових явищ, таких як, наприклад, пандемія та війна в Україні, для керівників юридичних департаментів і топ-менеджерів у юридичному бізнесі, а також пошуку ефективних методів та форм кризис-менеджменту для подолання актуальних проблем.
Протягом другого дня роботи форуму адвокат, керуючий партнер EUCON Ярослав Романчук та адвокат, керівник офісу EUCON у Варшаві Андрій Романчук презентували виступ на тему «Управління ризиками шахрайства в корпоративному секторі: запобігання та виявлення».
Окресливши практичну діяльність EUCON, спікери виокремили чотири основні блоки виступу, які дозволяють сфокусувати увагу на найважливіших аспектах у межах теми, а саме: 1) корпоративне шахрайство та його причини; 2) можливі види шахрайства; 3) профілактика, виявлення та розслідування; 4) практичні кейси.
У контексті управління ризиками шахрайства в корпоративному секторі експерти спирались на дані звіту «Occupational Fraud 2022: A Report to the nations» від Association of Certified Fraud Examiners (ACFE) – найбільшої організації з боротьби із шахрайством та наданням освіти у галузі anti-fraud. Так, пан Ярослав та пан Андрій навели статистику щодо досліджених практичних кейсів, збитків через внутрішні шахрайства за загальною вартістю та за регіонами, щодо незаконного привласнення активів та внутрішньої корупції, кейсів із шахрайства із залученням криптовалюти.
Спікери також проаналізували сторони постраждалих від внутрішнього шахрайства та злочинців. Так, від корпорпоративних шахрайств переважно постраждали представники галузей нерухомості, оптової торгівлі, транспортування і логістики, будівництва та комунальних послуг, а 23% від загальної кількості злочинців становлять власники та керівники компаній, проте лише 6% злочинців (від заг. кількості) несуть покарання.
Ярослав Романчук та Андрій Романчук відзначили, що у питанні anti-fraud контролю визначальною є наявність засобів контролю проти шахрайства, що пов’язана з меншими втратами від шахрайства та швидшим виявленням шахрайства, себто залежить від вживання превентивних заходів із модернізації системи захисту від корпоративних злочинів у компанії.
Спікери зазначили, що до професійного шахрайства відносять: незаконне привласнення активів, внутрішню корупцію, шахрайство із фінансовою звітністю. Окрім того, було наведено статистику щодо частоти скоєння кожного із названих видів злочинів, а також розподілу злочинців за гендером.
Підкріпивши твердження статистикою щодо ефективності застосованих методів, пан Ярослав та пан Андрій назвали 4 основні інструменти для виявлення корпоративних злочинів: зовнішній аудит, автоматизований моніторинг транзакцій/даних, консультування, перевірка керівництвом.
За наведеними експертами даними, найчастіше про злочини заявляють клієнти, працівники, конкуренти та аноніми. Юристи стверджують, що одним із факторів, який відрізняє шахрайство від інших злочинів, пов’язаних із працівниками, є те, що шахрайство містить: одержання особистої вигоди правопорушником, навмисне введення в оману, наявність поганого наміру і таємної змови з кимось поза організацією.
Шахрайства також можна класифікувати за 1) співробітниками (внутрішні); 2) замовниками, підрядниками, третіми особами (зовнішні); 3) для організації; 4) на шкоду організації. Для наочності спікери навели трикутник шахрайтв, який складається з можливості, тиску та раціоналізації, а також підкреслили, що вчинити шахрайство можуть робітники, третя сторона або працівник і третя особа за змовою. До топ-5 видів шахрайств входять хабарництво і корупція, привласнення активів, шахрайство при покупці, шахрайство у сфері управління персоналом, кіберзлочинність.
Експерти звернули увагу учасників на те, що найбільш ефективними способами виявлення шахрайства є індикатори, аналітичні процедури, оцінка ризику шахрайства, робота внутрішнього аудитора/СБ. Розслідування ж проводяться із метою повернення вкраденого, покарання винних, захисту працівників та налагодження системи внутрішнього контролю.
На завершення виступу пан Ярослав та пан Андрій назвали та проаналізували різні фактори шахрайства.