Голос податку - EUCONLAW Group

Ми використовуємо файли cookie для нашого веб-сайту. Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з використанням нами файлів cookie.

Публікації

Голос податку

Податкова система України – дзеркало її економічного і суспільно-політичного розвитку. Прийнятий трохи більше року тому Податковий кодекс (ПК) Україна вже зазнав численних змін. Для цілого ряду положень Кодексу необхідні додаткові роз’яснення з питань їх практичного застосування.
Днями фахівці Державної податкової служби в тісній співпраці з Громадською радою при ДПС підготували ряд узагальнюючих консультацій.

За часів дії законів про оподаткування прибутку підприємств та ПДВ з’явилось дуже багато податкових роз’яснень, які іноді суперечать один одному, що змусило платників податків самостійно робити вибір на користь того чи іншого роз’яснення. Інша ситуація склалася з прийняттям Податкового кодексу. Індивідуальними податковими консультаціями можуть скористатися лише ті платники податків , які їх отримали, для інших такі консультації непридатні в практичній роботі.
У липні минулого року були прийняті зміни до статті 52 ПК Україна, якими введено поняття узагальнюючих податкових консультацій. Так, центральний орган Державної податкової служби (ДПС) проводить періодичне узагальнення податкових консультацій і, в разі якщо вони стосуються значної кількості платників податків, або значної суми податкових зобов’язань, затверджує наказом і оприлюднить їх.
Яким чином сьогодні можна покращити платникам податків умови роботи з новим податковим законодавством? Є кілька напрямків: вдосконалення шляхом внесення змін до вже існуючих статей і надання податкових консультацій, як індивідуальних, так і узагальнюючих.
Але як простому платникові податків ініціювати видачу цих консультацій, як донести свою позицію в тому чи іншому питанні? Механізм впливу на процес узагальнення інформації не визначено. Але ж багато платників податків дуже гостро потребують додаткових роз’яснень.
У відповідь на численні запити від різних організацій з проханнями роз’яснити окремі статті Кодексу і прописати механізми роботи з ними і були підготовлені узагальнюючі консультації. Причому роз’яснення готувалися по дійсно гострим і проблемним питанням, проводилося їх активне обговорення з бізнесом та громадськістю. Основна тематика присвячена обкладенню податком на прибуток і ПДВ. Викладемо коротко суть підготовлених узагальнюючих консультацій.
Одна з консультацій роз’яснить окремі питання пропорційного віднесення сум ПДВ до податкового кредиту у випадках, якщо використання товарів, послуг, необоротних активів відбувається частково в оподатковуваних операціях, а частково в неоподатковуваних. Податковим кодексом були внесені досить серйозні зміни , які стосуються порядку формування податкового кредиту в таких випадках. В цьому році багато хто зіткнувся з проблемами при проведенні річного перерахунку частки використання товарів і послуг в оподатковуваних операціях. Крім того, щодо необоротних активів, придбаних до набрання чинності Податкового кодексу, існувала позиція податкових органів про необхідність проведення перерахунку і за них. У відповідній консультації будуть надані роз’яснення по термінах проведення розрахунку частки використання, періоду застосування, початку відліку використання необоротних активів, порядок перерахування частки по малоцінним предметам.
Ще в одній узагальнюючій консультації вноситься довгоочікувана ясність щодо процедури перерахунку курсових різниць по заборгованості в іноземній валюті, яка виникла і непогашена до 01.04.2011 року. Це роз’яснення буде вкрай важливим для багатьох платників податків, оскільки в залежності від курсу валюти і розміру заборгованості на доходи або витрати можуть бути віднесені великі суми різниць. Згідно консультації, перерахунок проводиться відповідно до вимог Положень (стандартів) бухгалтерського обліку. В кінці минулого року ДПС цю ж позицію висловила в одному зі своїх листів, але, безумовно, для платників податків поштовхом до дії може бути узагальнююча податкова консультація, а не лист який носить рекомендаційний характер.
В окремій консультації приділено увагу і витратам з нарахування роялті. Кодексом ці витрати віднесені до числа витрат подвійного призначення, але, в той же час, згідно консультації, якщо суми роялті можуть бути безпосередньо віднесені на конкретний об’єкт витрат, то їх можна враховувати в складі собівартості виготовлених і реалізованих товарів, робіт, послуг і визнавати в тому обліковому періоді, в якому визнано дохід від реалізації.
Також підготовлена ?? консультація, присвячена можливості віднесення на витрати в податковому обліку маркетингових та рекламних послуг. У Податковому кодексі існує визначення поняття маркетингових послуг, але були враховані пропозиції, аналітичні матеріали та обґрунтування, підготовлені нами, і в податковій консультації надано визначення «мерчандайзингу». В якості методів просування товарів постачальника визнається виплата мотиваційних оплат у вигляді премій, бонусів та інших заохочень. Питання про включення товаровиробником, який продав товар у роздрібну мережу, до валових витрат послуг супермаркетів по мерчандайзингу дуже довго був неврегульованим. На сьогоднішній день складання договору на мерчандайзингові послуги – це одна з обов’язкових умов всіх великих роздрібних мереж. Каменем спотикання був перехід права власності на товар до покупця і, відповідно, висновок про те, що витрати на мерчандайзингові послуги стосуються вже не «свого» товару, а значить, у продавця не виникає право на формування витрат. В узагальнюючій податковій консультацією підтверджується можливість включення до складу витрат на збут рекламних і маркетингових послуг, в тому числі і мотиваційних виплат за умови, що ці послуги передбачені договорами поставки або комісії і зв’язок таких витрат з господарською діяльністю підтверджено первинними документами.
Ще в одній консультації буде дано роз’яснення з питань, що стосуються включення до витрат операцій з фізичними особами-підприємцями, які застосовують спрощену систему оподаткування. Підтверджено, що платники податку на прибуток при визначенні об’єкта оподаткування можуть включати до складу витрат, витрати на придбання товарів (робіт, послуг) у фізичних осіб-підприємців незалежно від того, в якій групі платників єдиного податку вони знаходяться. Тобто придбання послуг у фізичної особи-підприємця другої групи, дає можливість відносити їх вартість на витрати, а відповідальність за надання таких послуг платнику податку на прибуток лягає на фізичну особу-підприємця.
Нарешті остаточно врегульовано питання відображення податкових накладних, які були виписані у попередні періоди. Раніше бухгалтерам доводилося запасатися документальним підтвердженням затримки у дорозі, у вигляді конвертів з рекомендованим повідомленням про вручення із відбитком календарного поштового штемпеля на ньому, а також самих податкових накладних з відображенням реєстрації на штампі вхідної кореспонденції. Згідно консультації, всім ПДВ-никам дозволяють показувати в поточному податковому періоді податкові накладні, з дати виписки яких не пройшло 365 днів, а також податкові накладні, отримані платниками, які застосовують касовий метод – протягом 60 календарних днів з дати списання коштів з їх банківського рахунки, незалежно від дати отримання товарів або послуг від постачальника, але з урахуванням строків позовної давності.
Розглянуто окремі питання оподаткування туроператорської та турагентської діяльності. Висвітлено питання щодо формування податкових зобов’язань та податкового кредиту, порядок відображення податкових накладних в реєстрі виданих та отриманих податкових накладних, причому в консультації надані конкретні числові приклади.
Також своє підтвердження в податковій консультації отримала необов’язковість реєстрації платників єдиного податку третьої та четвертої групи за ставкою 5% платниками ПДВ при перевищенні обсягів поставок за останні дванадцять календарних місяців трьохсот тисяч гривень.
Сподіваюся, що до моменту виходу цієї публікації узагальнені податкові консультації будуть затверджені наказом і оприлюднені Державною податковою службою України вже в найближчі дні.

Ярослав Романчук – керуючий партнер Міжнародного правового центру “EUCON”, адвокат, голова Громадської ради при Державній податковій службі України.

(оригінал статті – російською мовою)

Джерело: газета “Юридична практика” № 8 від 21 лютого 2012р.  http://yurpractika.com/article.php?id=100103637

Зв’язатися з нами

Надіслати запит