24 жовтня відбувся VI Щорічний форум юрисконсультів – спеціалізований захід, розрахований на керівників юридичних департаментів компаній. Учасники форуму обговорювали питання юридичної підтримки бізнесу, корпоративних новацій, структурування та кримінально-правового захисту бізнесу, юридичні професії майбутнього та багато іншого. Зокрема, учасником другої сесії форуму «Корпоративні новації» став керуючий партнер Юридичної групи EUCON Ярослав Романчук.
Так, спікер, виступивши на тему «Чи є у власників іноземних компаній час на зміну юрисдикції та запровадження прозорого корпоративного структурування?» розповів слухачам про роль іноземного елемента в корпоративному структуруванні та пояснив причини його застосування. Пан Романчук зазначив, що багато компаній застосовують іноземний елемент, в першу чергу, для задоволення експортних потреб та просування власного продукту/товару на нові ринки. Також спікер підкреслив, що раніше використання іноземної юрисдикції допомагало приховати кінцевого бенефіціара компанії, що унеможливлювало виявлення реального власника. Ярослав Романчук зазначив, що до 80% світової торгівлі відбувається на операціях в групі компаній, і навів статистику, згідно з якою основними інвесторами України в минулому році були Кіпр, Нідерланди, Великобританія, хоча насправді дані кошти – це були кошти українських компаній, реінвестовані в іноземних юрисдикціях. Таким чином, іноземний елемент в структурі груп компаній часто використовувався для реінвестицій, а також для збільшення інвестиційної привабливості бізнес-групи для іноземного інвестора.
Експерт також вказав необхідні фактори для вибору іноземного елемента: в першу чергу – це відсутність / наявність юрисдикції в «чорному списку» ЄС, ефективні ставки податку на пасивний і інші доходи, наявність конвенції про уникнення подвійного оподаткування з Україною, витрати на утримання компанії (реєстрації, оренда офісу і т.п.), а також специфічні вимоги (ліцензії, концесії, покупка нерухомості і т.п.).
Спікер нагадав, що Україна приєдналася до уніфікованих міжнародних правил з оподаткування (плану дій BEPS), зобов’язуючись імплементувати мінімальний стандарт (4 пункту з 15-ти). З огляду на приєднання до плану BEPS, в тому числі підписання в межах його імплементації договору MLI, роботу системи автоматичного обміну податковою інформацією і т.д. незабаром потреба в офшорах просто відпаде: податки доведеться платити, а приховування бенефіціара і реальних доходів стане безглуздим і неможливим.
У свою чергу міжнародне корпоративне структурування бізнесу є успішним, оптимальним, універсальним і вигідним інструментом захисту бізнесу від третіх осіб. Пан Романчук навів для прикладу сусідню Польщу, яка є привабливою для залучення в якості іноземного елемента країною завдяки відкритим бенефіціарам, багатим фінансовим ресурсам і сприятливим умовам інвестування. Так, Польща стала найбільш успішним бенефіціаром фінансування з фондів ЄС в 2014-2020 роках, отримавши понад 111 млрд євро компенсації бізнесу за розвиток інновацій, інвестиції в створення робочих місць, наукових досліджень, сільського господарства, «зеленої» енергетики і т.п.
На завершення, доповідач висловив думку, що Польща може стати вдалою альтернативою офшорам. Бізнес, в першу чергу експортери, зареєструвавши компанію в Польщі, отримує: 1) можливість бути ближче до своїх споживачів; 2) можливість диверсифікувати ризики, які є в Україні, валютні, інфляційні і ряд інших; 3) доступ до дешевих лізинговим програмам, фінансових ресурсів Польщі та ЄС, ставка рефінансування Національного банку становить 1,5%; 4) можливість мати прозору іноземну компанію для корпоративного структурування бізнесу та захисту активів в Україні; 5) можливість істотно знизити витрати на утримання та адміністрування своєї закордонної компанії. Пан Романчук також розповів про ініціативу створення Центру обслуговування бізнесу «Ukrainian Business Hub» у Варшаві, яка була реалізована Юридичною групою EUCON. Зміст даного проекту полягає у тому, що в одному великому приміщенні функціонують різні компанії, що надають широкий спектр аутсорсингових послуг у різних галузях. Клієнтами Центру обслуговування бізнесу є польські компанії, кінцевими бенефіціарами яких є українські резиденти. Так, механізм роботи хабу полягає у тому, що клієнт має можливість отримати усі послуги в одному місці. Він отримує юридичну адресу і може зареєструвати компанію під цією адресою. Окрім того, в межах UBH надає юридичні послуги Юридична група EUCON, яка має більш ніж 10-річний досвід праці на польському ринку.
Також учасниками заходу стали: Анна Вронська – Суддя Верховного Суду, секретар судової палати для розгляду справ з корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів Касаційного господарського суду в складі Верховного Суду, Максим Лібанов – член Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та ін. Модератор сесії – Амінат Сулейманова – співкеруючий партнер ЮФ AVELLUM.