Попри оновлення ХІІ Міжнародний форум «Польсько-українські дні бізнесу» традиційно залишився рупором ідей щодо оптимізації польсько-українського співробітництва, майданчиком для обговорення, ініціювання та створення цікавих інфраструктурних, інвестиційних, бізнес проектів, знайомства польських та українських підприємців та налагодження діалогу із представниками влади двох країн.
Більше 30 спікерів, серед яких високопосадовці, народні депутати, чиновники, дипломати, громадські діячі, представники великого бізнесу, експерти та фахівці у різних галузях, аналітики, економісти, юристи з України і Польщі та ін., протягом чотирьох сесій та восьми годин обговорювали найважливіші аспекти польсько-українських економічних, державних та бізнес-взаємин, а слухачами цього дійства стали більш ніж 120 учасників.
Захід розпочався панельною дискусією на тему «Польсько-українська економічна співпраця: сучасний стан та перспективи розвитку. Динаміка останніх років», у межах якої Президент Асоціації українського бізнесу в Польщі Ярослав Романчук та Голова Ради Асоціації українського бізнесу в Польщі Іренеуш Дерек, ставши модераторами, привітали учасників та спікерів від імені організаторів форуму. Так, модератори зазначили, що нові умови змусили провести частковий ребрендинг форуму і трансформувати формат, адаптувавши до усіх не лише епідеміологічних, але й технічних вимог. Ковідні реалії мотивували ряд економічних, політичних та суспільних змін, які повпливали, зокрема, й на розвиток Польщі та України, а також їх відносин, які й стали об’єктом обговорення. Ярослав Романчук також навів актуальні статистичні дані щодо показників польсько-українських економічних відносин.
Опісля радник, керівник підрозділу з економічних питань Посольства України в Республіці Польща Ігор Баранецький передав привітальне слово Віце-прем’єр-міністр ‒ Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексія Резнікова, який відзначив перспективи розвитку польсько-українських відносин, а також майбутні перспективи щодо реінтегрованих територій Донбасу в контексті цих відносин, побажавши плідної роботи форуму.
Голова Ради підприємців при Президентові Польщі Піотр Вацховяк, у свою чергу, протягом виступу зосередився на питаннях змін в економіці, спричинених коронавірусом, аналітики та передбачення щодо подальшого розвитку подій.
Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Польща Андрій Дещиця, урочисто презентувавши нову залу в Посольстві України у Польщі, окреслив для учасників заходу плани Посольства щодо розвитку економічних відносин, використання нових технологій у контексті нових часів, акцентувавши увагу на проблемах кордону.
Заступник Директора Департаменту торгівлі та міжнародного співробітництва, Міністерство Розвитку Республіки Польща Александр Сіемашко говорив про активну комунікацію з українськими партнерами, шляхи покращення економічного співробітництва, особливості торговельного співробітництва України та Польщі.
Активний вихід України на міжнародний ринок, інвестиційний клімат між Польщею та Україною, законодавчі зміни у контексті інвестиційних відносин, які на нас чекають – про ці та інші питання говорила керівник Офісу Національної інвестиційної ради України Ольга Магалецька.
Голова Правління Міжнародного товариства польських підприємців в Україні Піотр Ціарковскі, взявши слово, зосередився на перевагах інвестування в Україну як у країну з економікою, що розвивається, та має трудові й інтелектуальні ресурси.
Голова Правління Української Ради Бізнесу Олександр Громико розповів про українське виробництво техніки, конкуренцію, виробництво експортного українського продукту для збуту на європейський ринок та конкурентність вітчизняної продукції.
Необхідність зміни економічної моделі в умовах пандемії, перспективні економічні сектори України, а саме IT та енергетична сфера – ось ті аспекти польсько-українських економічних відносин, на які слід звернути увагу на думку директора Центру Підприємництва і Трансферу Технологій, SGH у Варшаві Бартоша Маєвскі.
ІІ секретар Посольства Республіки Польща в Україні Ян Каліновскі не оминув увагою особливості польсько-української економічної співпраці, результати цього співробітництва та проблемні аспекти, зокрема проблеми митниці.
Польсько-українські фінансові інструменти та рішення для бізнесу, пошук синергії, практичні аспекти ведення бізнесу стали основними тезами для обговорення учасників другої сесії форуму, модератором якої став Іренеуш Дерек – Голова Ради Асоціації українського бізнесу в Польщі.
Так, директор Інвестиційного Центру, PAIH Польська агенція іноземних інвестицій і торгівлі Ян Камої-Чапіньскі окреслив перелік основних інструментів підтримки для інвесторі, а саме вказав польську зону інестицій та державні гранти.
Голова Правління Державної інноваційної фінансово-кредитної установи України Володимир Ставнюк, презентуючи діяльність ДІФКУ, розповів про підтримку, участь та фінансування установою спільних польсько-українських інвестиційних проектів.
Збільшення зацікавлення польських інвесторів та Банку Національного Господарства Польщі у співпраці з Білорусією та Україною, доступні банківські інструменти – основні тези виступу експерта відділу Продажу Торгового Фінансування, Департаменту Банківських Операцій Банку Національного Господарства Польщі Фелікса Коберські.
Радник, Керівник підрозділу з економічних питань Посольства України в Республіці Польща Ігор Баранецький, продовживши сесію, влучно зазначив, що основний спосіб зберігання конкурентності – створення спільних підприємств.
Заступник Голови Фонду державного майна України Тарас Єлейко у межах сесії презентував програму малої та великої приватизації за допомогою загальної діджиталізації.
Партнер, керівник офісу в м. Варшава Юридичної групи EUCON Андрій Романчук поділився досвідом супроводу польських інвестиційних та інфраструктурних проектів, функціонування українських компаній на польському ринку.
Завершив сесію своїм виступом Голова Правління SERVIRED Василь Раківненко, який підкреслив необхідність залучення польського досвіду використання прогресивних фінансових інструментів.
Чи не найбільш продуктивною стала галузева третя сесія форуму «Будівельні та інфраструктурні проекти, пошук синергії та ланцюга доданої вартості польських та українських бізнес-партнерів», яку модерував Ярослав Романчук.
Голова Правління Польської Асоціації Роботодавців Будівництва Ян Стилінскі виразив зацікавлення польських інвесторів українським будівельним ринком, але наголосив на проблемі недостатності проінформованості щодо особливостей українського ринку.
Голова Ради директорів Конфедерації будівельників України Олександр Ротов, у свою чергу, говорив про необхідність лобіювання законів у Польщі та в Україні, спрямованих на полегшення ведення діяльності будівельних компаній, сприяння розвитку спільних проектів, зокрема інфраструктурних, необхідність створення спільних польсько-українських будівельних організацій.
Голова комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Андрій Клочко наголосив, що влада України планує нові та сприяє наявним спільним інфраструктурним та будівельним проектам.
Практичною стала доповідь директора компанії «Imperatyv PL» Sp.z o.o. Бориса Ніколенка, який, поділившись досвідом, говорив про мотиви виходу компанії на польський ринок, особливості виробництва, порівняння ведення діяльності компанії на українському та польському ринках.
Старший юрист Юридичної групи EUCON Інга Лівандовська на завершення сесії зосередилась на аспекті процесу реєстрації компанії у Польщі, урегулюванні міграційних питань та участі в державних закупівлях.
Зокрема, протягом сесії виникла ідея підписання меморандуму між Польською Асоціацією Роботодавців Будівництва та Конфедерацією будівельників України, яка має значні перспективи.
Фінальним акордом ХІІ Міжнародного форуму стала четверта сесія «Енергетичний діалог України та Польщі. Інвестиційні можливості та стратегічні перспективи», протягом якої обговорювались питання перспективи польсько-українських енергетичних відносин та потенційних енергетичних можливостей України. Сесію модерував Максим Білявський – Експерт Центру Разумкова.
Ґрунтовним та інформативним став виступ старшого економіста Ukraine Economic Outlook Михайла Кухара, який окреслив вплив кризових явищ на економіку України, озвучив свіжі дані за економічними показниками та підкреслив відносну стабільність окремих показників за кризових умов.
Однією із найяскравіших стала презентація директора Регіональної газової компанії Олега Ніконорова, який представив масштабний проект будівництва мережі постачання водню, не оминувши питання партнерства у межах проекту та інфраструктури газорозподілу.
Головний редактор видання BiznesAlert.pl Войцех Якубік надав свої коментарі щодо існуючої аналітики у сфері енергетики в Польщі, а директор Інституту світової політики Євген Магда зосередився на питанні вирішення геополітичних викликів та спільного захисту Польщі та України.
Питання покращення інвестиційної привабливості Україні у сфері енергетики та природних ресурсів та інвестиційні переваги Польщі лягли в основу виступу виконавчого директора Національної асоціації добувної промисловості України Ксенії Оринчак, думку якої продовжив генеральний директор компанії «Велта» Андрій Бродський, говорячи про складнощі видобутку корисних копалин в Україні та необхідність законодавчого реформування у цій галузі.
Заступник виконавчого директора «Clear Energy» Тарас Токарський, повернувшись до обговорення українських проектів в енергетичній сфері, наголосив на готовності до співпраці українських енергетичних компаній, зокрема з польськими, тоді як юрист з підтримки інвестицій в енергетичній галузі Єлизавета Белей підкреслила низку позитивних законодавчих змін у сфері енергетики.
На завершення форуму заступник директора Аналітичного департаменту Федерації роботодавців України Ольга Кулик та Виконавчий директор Української енергетичної асоціації Олексій Шульга говорили про необхідність підвищення інвестиційної привабливості України у галузі енергетики та ринок нафтопродуктів в Україні, відкритість українських компаній в енергетичному секторі.
У кінці заходу спікери відзначили зручність та ефективність нового формату форуму, який вперше пройшов онлайн. Окрім того, цьогорічна зустріч відрізнилась великою кількістю нових ідей для співпраці та особливою продуктивністю. Хоч іспит на пристосування до нових реалій був складений на відмінно, проте учасники висловили надію, що надалі епідеміологічна ситуація у світі дозволить повернутись до класичного офлайн-формату.
Тож Асоціація українського бізнесу в Польщі та Юридична група EUCON дякують усім учасникам та спікерам за участь у ХІІ Міжнародному форумі «Польсько-українські дні бізнесу»! Чекаємо на наступних заходах, stay tuned!