Презентація альтернативної концепції податкової реформи А .Журжія - EUCONLAW Group

Ми використовуємо файли cookie для нашого веб-сайту. Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з використанням нами файлів cookie.

Публікації

Презентація альтернативної концепції податкової реформи А .Журжія

Презентація та обговорення альтернативної концепції податкової реформи першого заступника голови Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики Андрія Журжія з Асоціацією податкових радників відбулися 5 жовтня 2015 року.

Президент Асоціації, керуючий партнер Міжнародного правового центру EUCON Ярослав Романчук, як член експертної групи, очолюваної А.Журжієм, презентував ту частину концепції, яка стосувалась структурної реформи та удосконалення адміністрування податків. Ярослав звернув увагу на необхідність прийняття саме комплексних заходів з метою поліпшення системи адміністрування податків. Зокрема, мова йшла про реформування контролюючих органів, ліквідації податкової міліції, об’єднанні в один документ акту податкової перевірки та податкового повідомлення-рішення, впровадження єдиного первинного документа і т.д.

Реформування структури контролюючих органів пропонується за аналогією з польським досвідом: ліквідувати ДФС і створити при Міністерстві фінансів податкову і митну палати.

Основні акценти при підготовці концепції окреслив Андрій Журжій.

«Нами було проведено багато зустрічей з бізнесом та експертами, відпрацьовано безліч пропозицій, напрацювань цільової команди, підготовлено та оприлюднено 4 місяці тому власну концепцію реформування податкової системи. Все це призвело до створення робочої групи, до складу якої увійшли народні депутати та експерти. Напрацювання цієї експертної групи я маю намір сьогодні презентувати », – сказав Андрій Журжій.

Ключові позиції концепції охоплюють наступні три напрями:

1) реформа Державної фіскальної служби. «Жодна податкова реформа не може бути здійснена без реформи податкової служби» – сказав А.Журжій – «Якщо 80% надходжень до бюджету дає 1 500 найбільших платників податків, то немає необхідності утримувати настільки великий штат податкових органів»;

2) ліквідація податкової міліції. За статистикою з 2-х тис. кримінальних справ, відкритих співробітниками податкової міліції в 2014 році, за статтею 212 КК України (ухилення від сплати податків) до суду було передано всього лише 49. А якщо ще й врахувати кількість незавершених кримінальних виробництв, розпочатих до 2014 року , то ефективність роботи податкової міліції складає менше 2%. У розвинених західних країнах цей показник становить 50-60%. Якщо говорити про ефективність боротьби з конвертаційними центрами, то статистика ще сумніша. Повернення грошових коштів у судовому порядку внаслідок ліквідації конвертаційних центрів – 0 грн.; відсутнє реальне притягнення до відповідальності щодо таких порушень;

3) реформування системи оподаткування з метою створення сприятливих умов для розвитку економіки. Тут є сенс говорити про такі три напрямки:

– зменшення вимивання обігових коштів у підприємств завдяки удосконаленню адміністрування ПДВ. Збільшення терміну реєстрації податкових накладних, введення автоматичного відшкодування ПДВ без додаткових критеріїв, скасування перевірок правомірності податкового кредиту у зв’язку з тим, що весь його обсяг має під собою грошове забезпечення;

– заміна існуючого податку на прибуток податком на розподілений прибуток;

– реформування оподаткування заробітних плат, зокрема ліквідацію єдиного соціального внеску (який є по суті «квазіподатком»), військового збору. З метою збереження надходжень до бюджету та виплати пенсій передбачається закласти в ставку податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) діючу ефективну ставку оподаткування фонду оплати праці – 41%. Наступним етапом реформи стане поступове зниження цієї ставки до 30, а потім і до 20%. Таким чином нарахування податку не буде здійснюватись за диференційованими ставками (у сумі більше 80 ставок) на фонд оплати праці, що дозволить спростити адміністрування.

Більш детально на структурній реформі податкових органів зупинився президент Асоціації податкових радників, керуючий партнер Міжнародного правового центру EUCON Ярослав Романчук.

За статистикою 92% податкових спорів переходять у судову площину. Один із способів зменшити цей показник – змінити порядок адміністративного оскарження рішень.

Спрощенню адміністрування також сприятиме впровадження єдиного первинного документа з обов’язковими реквізитами, передбаченими Законом про бухгалтерський облік; об’єднання акта перевірки органу ДФС з податковим повідомленням-рішенням, що дозволить прибрати можливість тиску на підприємця. На сьогоднішній день акт перевірки платник податків не може оскаржити в суді, але при цьому податковий орган використовує його як підставу для початку кримінального провадження.

Також Ярослав Романчук детально зупинився на питанні ліквідації податкової міліції та створенні Фінансової гвардії на базі слідчих органів ДФС, департаментів МВС і СБУ. При цьому, він підкреслив, важливо новий орган сформувати, залучаючи як нові кадри, так і висококваліфікованих співробітників діючих слідчих органів ДФС.

Оцінку впливу податкової реформи на економіку країни надав керівник Аналітичної групи Amelin Strategy Анатолій Амелін. Він акцентував увагу на тому, що податкова політика є одним з найважливіших важелів у регулюванні економічного розвитку. На сьогоднішній день обсяг зарплат «в тіні» оцінюється в 270 млрд. грн.. «За нашими розрахунками після брутизації і зниження ставки з 41% від фонду оплати праці (ФОП) до 20% роботодавцю буде вигідніше платити офіційну зарплату. У перспективі 3-х років «з тіні» вийде до 70% тіньового ФОП. А в перспективі 5 років до бюджету додатково надійде 230 млрд. грн. у вигляді податків із зарплат і 100 млрд. грн. додаткового ПДВ (як наслідок зростання споживання у зв’язку із зростанням зарплат) » – сказав пан Амелін.

У разі скасування сьогоднішньої системи сплати податку на прибуток та впровадження сплати податку з розподіленого прибутку прогноз додаткового обсягу інвестицій в економіку в 2016-2020 роках оцінюється в 860 млрд. грн. Мультиплікативний ефект на зростання економіки за цей період складе до 1.4 трн. грн. і близько 2 млн. робочих місць.

Лариса Врублевська, партнер, керівник практики ТЦО Міжнародного правового центру EUCON, презентувала альтернативну концепцію реформування податку на прибуток, розроблену групою експертів. Вона пояснила суть і переваги імплементації норм про заміну чинного податку на прибуток податком на розподілений прибуток з одночасним скасуванням авансових платежів. Ці заходи дозволять збільшити обсяг оборотних коштів підприємств. Реінвестований прибуток можна спрямувати на модернізацію виробництва, створення нових робочих місць. Як наслідок, при оподаткуванні прибутку спрямованого на виплату дивідендів, відпаде необхідність в оптимізації оподаткування. Нова модель зробить недоцільним і невигідним виведення капіталів в офшори.

Окрему увагу було приділено реформуванню спрощеної системи оподаткування. Данило Гетманцев, член Асоціації, доктор юридичних наук, професор кафедри фінансового права юрфаку КНУ ім. Т. Шевченка, погодився із наявністю цікавих альтернативних пропозицій по реформуванню спрощеної системи (наприклад, патентування). Він підтримав принцип групування платників єдиного податку: збереження двох перших існуючих груп та ліквідацію третьої, якою намагається скористатись по формальним ознакам крупний бізнес з метою хімізації податкових зобов’язань. «Зміни дозволять зберегти механізм спрощеної системи як підтримки мікро- та малого підприємництва, але при цьому забезпечить ліквідацію схем мінімізації, якими користувався середній і  великий бізнес, а також сприятиме реформуванню ПДВ та оподаткування фонду оплати праці» – зазначив пан Гетманцев.

На завершення заходу Ярослав Романчук оголосив, що Асоціація податкових радників продовжить активно брати участь у підготовці та обговоренні податкової реформи. Вже були проведені зустрічі Асоціації з заступником Міністра фінансів України Оленою Макєєвою, заступником голови профільного комітету ВРУ, народним депутатом України Андрієм Журжієм. Наступну зустріч планується провести з головою Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики Ніною Южаніною, під час якої планується розглянути альтернативну концепцію реформування податкової системи.

Зв’язатися з нами

Надіслати запит