Щороку в сфері українського АПК відбувається 400 рейдерських атак - Юридична група Eucon

Ми використовуємо файли cookie для нашого веб-сайту. Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з використанням нами файлів cookie.

Публікації

Щороку в сфері українського АПК відбувається 400 рейдерських атак

Якщо хочеш зберегти аграрний бізнес, будь готовий до рейдерської атаки з боку зловмисників, таку думку висловив адвокат Євген Петренко під час Першого земельного форуму, організованого юридичною групою EUCON. Про це пише”Інфоіндустрія”.

Рейдерство стало невід’ємною складовою економіки держави, в якій не має належної поваги до закону.  Впродовж останніх семи років відбулося 3242 рейдерських захоплення, 400 – на рік. Епіцентр подій – Київ та Київська область – 1253 атаки, Дніпропетровська – 200, Харківська – 191. Найбільше атак в 2017 році, найменше – у 2014 – 279. Згідно з опитуванням, 70% аграріїв вважають свій бізнес незахищеним.

Адвокат розділяє аграрне рейдерство на кілька підвидів. Дуже поширене корпоративне рейдерство. Стаття 21 Закону «Про Товариство з обмеженою відповідальність» містить пряму заборону відчужувати частку статутного капіталу, яка була неоплачена. Але в силу різних причин власники відкладають її сплату, або забувають про це. Виникає слабке місце. Реєстр судових рішень містить велику кількість оскарження таких дій. В такому випадку треба мати контроль над довіреностями нинішніх і колишніх працівників, бо як правила ці документи під час заснування бізнесу роздаються в необмеженій кількості і мало хто контролює якість підпису, печатки, і повноважень, які надаються тією довіреністю, оскільки люди довіряють один одному, доки не наступає момент, коли відбуваються непорозуміння в бізнес підходах.

Ще одна із лазівок — створення штучної заборгованості і потім в порядку забезпечення позовів або обрання запобіжних заходів відбуваються арешт майна, врожаю, рахунків. Рейдер може підійти і з боку земельного банку. Наприклад, шляхом реєстрації підроблених договорів, такі випадки не можуть трапитися без допомоги колишніх або нинішніх працівників підприємства. Збереглася також практика подвійної реєстрації договорів оренди паїв, та оспорювання договорів оренди з формальних або надуманих підстав.

Які заходи захисту від рейдерства? Їх треба ділити на превентивні і поточні. Застава корпоративних прав, застава врожаю – це досить поширена практика підприємств, які працюють з кредитними коштами, бо маючи відповідну заставу і відношення до цього банку непросто вчинити рейдерські дії. Управлінська робота: багато підприємців ігнорують чітку вертикаль управління, тобто у них немає чіткого розподілу повноважень на ухвалення певного рішення, цим також користуються люди, які бажають захопити підприємство

Правовий аудит. Його треба проводити якомога частіше з метою виявлення слабких місць, через які можуть влізти рейдери. Часто рейдерству передують податкові перевірки, під час яких проводиться аналіз певної інформації, яка може лягти в основу стратегії захоплення.

Розробка стандартів. Бажано структурувати всю інформацію, визначити уповноважених за її збереження. Проводити постійні тренінги з персоналом.

Дії при безпосередньому нападі. Позови в суд, робота з правоохоронними органами; взаємодія зі ЗМІ; ації протесту; робота з власним персоналом.

Заходи запобігання захопленню землі.

Моніторинг відкритих реєстрів; постійна робота з пайовиками; впорядкування договорів, вчасне внесення змін до них; вчасне поновлення договорів оренди землі; вчасна реєстрація прав оренди; взаємодія із органами влади і правоохоронними органами.

Залучення адвоката; фізичний захист; звернення зі скаргою до Антирейдерської комісії Мінюсту».

Законодавча база, на яку можна спиратися під час рейдерської атаки.

Закон щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності № 1666-VIIIвід 6.10. 2016.

Зміни до Закону про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяження;

Зміни до Закону про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб, підприємців та громадських формувань.

Зміни до закону про нотаріат

Зміни до кримінального законодавства

Зміни до закону про ЕЦП;

Закон щодо захисту права власності № 159-ІХ від 3.10. 2019

Зв’язатися з нами

Надіслати запит