I Міжнародний форум «ТРАНСФЕРТНЕ ЦІНОУТВОРЕННЯ – 2015» - EUCONLAW Group

Ми використовуємо файли cookie для нашого веб-сайту. Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з використанням нами файлів cookie.

Публікації

I Міжнародний форум «ТРАНСФЕРТНЕ ЦІНОУТВОРЕННЯ – 2015»

Зростаючий інтерес вітчизняного бізнесу та експертного середовища до нововведень з трансфертного ціноутворення (далі – ТЦ) став передумовою для проведення 12 березня 2015 року в одному із столичних готелів Першого Міжнародного форуму «Трансфертне ціноутворення – 2015». Організаторами виступили Міжнародний правовий центр EUCON, Міжнародний аудиторський союз та Асоціація податкових радників за підтримки ряду інших організацій.

Експерти в галузі податкового та корпоративного права обговорили не лише проблемні та актуальні питання ТЦ, але і зупинилися на практичних аспектах, які необхідно враховувати при плануванні та здійсненні господарських операцій, обґрунтуванні рівня договірних цін, подачі звітності тощо.

GEX_1933

Відкриваючи захід Ярослав Романчук, президент Асоціації податкових радників, керуючий партнер Міжнародного правового центру EUCON, запевнив учасників, що цей форум в перспективі стане щорічним.

У свою чергу Лариса Врублевська, аудитор, керівник практики ТЦ Міжнародного правового центру EUCON, керівник комітету з питань ТЦ Асоціації податкових радників, нагадала, що Україна робить перші кроки в ТЦ і подібні заходи допоможуть розібратися в усіх нюансах застосування ТЦ.

За словами Ярослава Романчука значне зниження вартісного критерію для визнання операцій контрольованими автоматично розширює і коло компаній, у яких виникають зобов’язання подавати звітність з ТЦ. Але, на жаль, ще багато платників податків про це не знають. Якщо раніше вимоги по ТЦ поширювалися на компанії, які здійснюють операції з однією пов’язаною особою на суму від 50 млн. грн., то з 1 січня 2015 року операції визнаються контрольованими якщо така сума перевищує 1 млн. грн. (або 3% доходу за відповідний рік) при річному обороті компанії понад 20 млн. грн.

GEX_2079

Народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики Андрій Журжій прокоментував, що питання визначення операцій контрольованими є дійсно важливим. І в Парламенті вже зареєстровано законопроект № 1861, яким передбачено ряд змін, у тому числі щодо повернення критерію визначення операцій контрольованими, але з дещо зниженими порогом в 20 млн. (а не 50 млн., як було до 2015 року).

Про аспекти ТЦ за результатами впровадження плану BEPS, а також про глобальні тенденції застосування правил трансфертного ціноутворення розповів член комітету ООН з міжнародного співробітництва в податкових питаннях Ульві Юсiфов. Проект BEPS передбачає боротьбу з розмиванням бази оподаткування, виведенням прибутку в юрисдикції з більш низьким податковим тиском.

На питання, до чого слід готуватися бізнесу в 2015 році, відповідали спікери в рамках першої сесії Форуму.

В якості доповідачів у роботі Форуму взяли участь представники Державної фіскальної служби України.

Начальник Управління методології податку на прибуток Департаменту методологічної роботи з питань оподаткування ДФСУ Олексій Задорожний зазначив, що позитивною новацією стало скасування контролю ТЦ за операціями між резидентами України (відтепер ТЦ сконцентровано лише на зовнішньоекономічних операціях). Крім того, він повідомив учасників про направлення на розгляд Міністерством фінансів України нової редакції форми декларації з податку на прибуток.

Аудитор, керівник практики по ТЦ Міжнародного правового центру EUCON  Лариса Врублевська розповіла про методи мінімізації ризиків та оптимізації податкової стратегії компанії в умовах контролю за ТЦ. Попереднє податкове планування, підготовка персоналу та адаптація внутрішніх регламентів контролю за ТЦ – це лише частина таких заходів, застосування яких залежить і від сфери діяльності компанії.

Багато питань в учасників заходу виникло до норми, яка передбачає право контролюючих органів на звернення до суду з метою визнання осіб пов’язаними. Євген Петренко, керівник практики, радник Міжнародного правового центру EUCON, зазначив, що підстави для визнання особи, що здійснює практичний контроль за бізнес-рішенням іншої юридичної особи, є гранично нечіткими. У зв’язку з цим, остаточне застосування цієї норми буде визначати судова практика, шляхи розвитку якої важко передбачити. «Таке право буде однозначно використовуватися податковими органами і, швидше за все, не на користь платників податків», – вважає пан Петренко.

Окремі аспекти застосування законодавства в сфері ТЦ обговорили на другій сесії заходу.

Володимир Власюк, директор ДП «Укрпромзовнішекспертиза», розповів про використання джерел інформації про ринкові ціни для цілей ТЦ. Він порадив працювати з незалежними періодичними виданнями, в тому числі і міжнародними, оскільки отримати інформацію від інших учасників ринку практично неможливо. Також він зазначив, що провідні світові видання для основних товарів ринку commodities, як правило, використовують два основних принципи відображення інформації: операції на вільному ринку між непов’язаними учасниками, об’єктивність і охоплення значної кількості учасників ринку.

Начальник відділу перевірок трансфертного ціноутворення Департаменту податкового та митного аудиту ДФСУ Микола Мішин звернув увагу на актуальні питання підготовки звітності, помилки, які слід врахувати щоб уникнути штрафних санкцій і знизити ймовірність проведення перевірки компанії контролюючим органом, а також направлення запиту на надання документації. Зокрема, серед  помилок, які найчастіше допускаються, він назвав подачу відомостей про контрольовані операції не в повному обсязі, умови поставки товарів позначалися без прив’язки до місця, не повне розкриття або ігнорування інформації про пов’язаних осіб тощо. Такі помилки часто призводять до запиту податковим органом додаткової документації. Таким чином, серед найбільш типових помилок, допущених платниками податків за звітний період 2013 року, є недбалість і неуважність. Крім того було надано ряд рекомендацій щодо підготовки звітності.

GEX_2006-1

Про досвід Польщі щодо застосування правил ТЦ поділився старший партнер, керівник офісу Міжнародного правового центру EUCON у Варшаві Ігор Яценко. Практика застосування методів визначення ціни, визначення пов’язаності сторін, вимоги до подання звітності – ключові аспекти доповіді.

Також в рамках Форуму обговорювалися практика Чехії, Кіпру, Білорусії в застосуванні ТЦО.

Про специфіку вибору найбільш прийнятного методу ціноутворення для різних господарських операцій, а також приклад розрахунку діапазону цін привела Оксана Пузько, аудитор Міжнародного аудиторського союзу.

З практичних аспектів дотримання норм ТЦ ряд питань стосувалося формування та оптимізації процесів підготовки документації  з ТЦ, про що розповів Юрій Чеботарь, податковий консультант Міжнародного аудиторського союзу.

Таким чином, як показує досвід спікерів Форуму саме побудова ефективної податкової стратегії разом з впровадженням системного контролю за рівнем цін, процедур моніторингу їх рівня і своєчасне документування аналітичних розрахунків дозволить уникнути проблем і можливих донарахувань податкових зобов’язань.

Повний фотоальбом з форуму можливо переглянути ТУТ.

Інформація про черговий форум у 2016 році.

Програма Форуму

Зв’язатися з нами

Надіслати запит