Трансфертне ціноутворення - Юридична група Eucon

Ми використовуємо файли cookie для нашого веб-сайту. Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з використанням нами файлів cookie.

Публікації

Трансфертне ціноутворення

Переважна більшість платників податків, що мають контрольовані операції, в 2013 році практично до останніх днів перебували в очікуванні перенесення термінів подання звітності з 01 травня на більш пізній термін або перенесення першого звітного періоду. Однак коли вже всі хто зміг відзвітували, 13 травня 2014 року було прийнято Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України» № 4527.

Суть змін згідно прийнятого закону зводиться до наступного:

  1. Звіт по контрольованих операціях за період з 01 вересня по 31 грудня 2013 року подається до 01 жовтня 2014 року;
  1. Знижено розмір штрафів, передбачених ст.120.3 ПКУ, а саме:

– за неподання звітності тепер прийдеться сплатити 100 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня звітного податкового року;

– за неподання документації відповідно 10 мінімальних заробітних плат.

Раніше розміри штрафів за ці порушення були набагато значніше, наприклад – за неподання звіту – 5 відсотків від загальної суми контрольованих операцій.

  1. До кінця 2014 року скасовані штрафні санкції при самостійних коригування податкових зобов’язань;
  1. Санкції в розмірі 1 грн. за кожне порушення норм статті 39 ПКУ не застосовуватимуться до порушень, які мали місце в період з 01 вересня до 31 грудня 2014 року. Раніше період був встановлений до 01 вересня 2014 року.

Тепер, з прийняттям цих змін, ті платники податків, які не встигли здати звіт по контрольованим операціями, можуть ще його подати у встановлений термін. Але впевнений, що переважна більшість підприємств звітність подали.

У багатьох виникає питання: як далі буде здійснюватися податковий контроль?

Податковий контроль за визначенням цін у контрольованих операціях здійснюється відповідно до ПКУ шляхом проведення моніторингу цін в таких операціях і перевірок платників податків з питань повноти нарахування і сплати податкових зобов’язань.

Моніторинг цін проводиться шляхом:

– спостереження за цінами, які застосовують сторони операції;

– вивчення і аналізу документації по контрольованих операціях, яка подається платниками податків.

Складовою моніторингу можна вважати і виявлення територіальними податковими органами під час проведення стандартних перевірок контрольованих операцій, що не відображені в звіті. У таких випадках територіальний орган надсилає спеціальне повідомлення центральному податковому органу про виявлені операції, про що інформує повідомленням самого платника податків.

Спостереження за цінами ведеться вже протягом тривалого періоду. Контролюючий орган відстежує ціни товарів при їх імпорті або експорті в момент формування митної вартості. Однак слід сказати, що ці дії являють собою виключно спостереження.

Наступний етап моніторингу це вивчення документації, яка подається платниками податків у відповідь на запит контролюючого органу і звітності.

Запит на подачу документації контролюючий орган має право направляти не раніше ніж 01 травня року наступного за звітним. У відповідну статтю ПКУ зміни внесені не були і, незважаючи на те, що терміни подачі звітності перенесені на 01 жовтня запит може бути спрямований вже після 01 травня. Хоча звичайно ж насправді передбачалося, що запити направляються тільки подачі звітності. Тому платники податків теоретично можуть вже очікувати запитів від центрального податкового органу. Документація подається великими платниками податків протягом двох місяців з дня отримання такого запиту, а всі інші платники податків готують і подають її протягом одного місяця.

Якщо інформації, яка подана в складі документації недостатньо для аналізу – податковий орган може направити ще і повторний запит, на який необхідно відповісти протягом 30 календарних днів.

Для перевірки контрольованих операцій проводяться документальні позапланові перевірки. Підставами для їх проведення є:

– направлення повідомлення платнику податків про виявлення контрольованих операціях;

– неподання звіту по контрольованих операціях;

– виявлення відхилення цін за результатами моніторингу;

– неподання або подання з порушеннями документації.

Таким чином, платники податків повинні бути готові до подальшого контролю з боку податкових органів.

Фахівці Міжнародного правового центру EUCON неодноразово акцентували увагу платників податків на необхідність завчасної підготовки документації по контрольованим операціями, оскільки найчастіше 1-2 місяців підприємствам, які займаються підготовкою документації самостійно недостатньо. Коли платник податків вирішує все ж звернутися за допомогою до компанії, яка на цьому спеціалізується, може залишитися зовсім небагато часу для якісного обґрунтування ціни. Крім того, важливу роль в систематизації роботи по контролю за трансферним ціноутворенням на підприємстві відіграє наявність внутрішніх регламентів, які допомагають розподілити обов’язки і вибудувати певні алгоритми дій. Ми багато часу приділяємо саме розробці таких політик, які враховують специфіку діяльності підприємств, і багато наших клієнтів вибрали раціональний підхід – і надали обґрунтування ціни в контрольованих операціях та підготовку регламентів саме нашим фахівцям.

Ярослав Романчук – керуючий партнер МІЖНАРОДНОГО правового центру «EUCON»

Джерело: журнал The Ukrainian Journal of Bussines Law №6 червень 2014р. http://www.ujbl.info/article.php?id=457

Завантажити

Зв’язатися з нами

Надіслати запит