Новини трансфертного ціноутворення : останні зміни до Податкового кодексу та додаткові нормативні акти - Юридична група Eucon

Ми використовуємо файли cookie для нашого веб-сайту. Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з використанням нами файлів cookie.

Публікації

Новини трансфертного ціноутворення : останні зміни до Податкового кодексу та додаткові нормативні акти

Жоден захід,  що був присвячений тематиці трансфертного ціноутворення, які проводив Міжнародний правовий центр EUCON не обходився без запитань платників податків, яких турбувала інформація щодо долі законопроекту 1861, який би мав врегулювати більшість спірних законодавчих норм та недоліків технічного характеру що містила ст.39 ПКУ.

І ось нарешті у липні цього року було прийняті анонсовані зміни. Закон у кінцевому вигляді дещо відрізнявся від проекту, а  основні його новації полягали у наступному :

  1. Змінено вартісний критерій для визнання операцій контрольованими.

Необхідним є  одночасне виконання таких умов :

  • річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 50 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний звітний рік;
  • обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 5 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний звітний рік;
  1. Збільшено штраф за :

– неподання звіту про контрольовані операції до 300 (раніше було 100) розмірів мінімальних заробітних плат, встановлених на 01 січня звітного року;

Зменшено штраф за :

– не задекларовану у звіті контрольовану операцію – 1% суми операції (раніше було 5%), але не більше 300 розмірів мінімальних заробітних плат за всі не задекларовані операції;

  1. Визначення ціни в контрольованій операції імпорту/експорту для товарів, що мають біржове котирування передбачено на підставі розрахунку діапазону котирувань світових бірж, перелік яких затверджує Кабмін. Раніше акцент на світові біржі не здійснювався.
  2. Визначено механізм розрахунку суми кредитів (позик), поворотної фінансової допомоги та власного капіталу для визнання осіб пов’язаними – як середнє арифметичне значення (на початок та кінець звітного періоду).
  3. Скасована норма щодо пропорційних коригувань, у зв’язку з виключенням зі складу контрольованих операцій на внутрішньому ринку України.
  4. Збільшені терміни, передбачені для подання документів на додатковий запит контролюючого органу в процесі розгляду документації до 30 днів з моменту отримання запиту.

Новий закон встановив також необхідність затвердження Кабміном переліку товарів, що котируються на біржах та переліку світових бірж.

Крім цього закону нещодавно було прийнято декілька додаткових нормативно-правових актів що регулюють контроль за трансферним ціноутворенням в Україні. 14 травня 2015 року Розпорядженням Кабінету міністрів України № 449-р було затверджено перелік держав (територій), господарські операції з резидентами яких можуть бути визнані контрольованими за умови досягнення вартісного критерію.

Відповідно до оновленої з 01 січня 2015 року редакції ст.39 ПКУ перелік держав сформовано з урахуванням наступних критеріїв:

  • держави (території), у яких ставка податку на прибуток підприємств (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижча, ніж в Україні;
  • держави, з якими Україною не укладені міжнародні договори з положеннями про обмін інформацією.

Таким чином до переліку увійшли 75 країн, ставки податку на прибуток юридичних осіб в яких нижчі ніж 13 відсотків та які не мають з Україною договорів про обмін інформацією.  Серед них – Кіпр, Британські Віргінські острови, Гібралтар, Люксембург, Швейцарія, Панама, Мальта.

У порівнянні з попереднім переліком, який втратив чинність, статус країн, що відповідають встановленим критеріям отримали  Гонконг,  Туркменістан.

Найбільше запитань у платників податків викликало включення до переліку Австрійської Республіки, адже основна ставка корпоративного податку в цій країні становить 25 відсотків.  Австрія останнім часом користується попитом у українських інвесторів і головним чином завдяки тому, що у цій країні не підлягають оподаткуванню доходи у вигляді дивідендів та приросту капіталу, що отримують холдингові компанії з іноземних джерел. Але згодом Австрію таки виключили з переліку та емоції вгамувались.

Взагалі, фахівці EUCON попередньо аналізували перелік і насправді він міг бути значно ширшим, адже значно більше країн не уклало з Україною угод, що містять домовленості про обмін інформацією, але  уряд не став вносити суттєвих коректив до списку, затвердженого в 2013 році.

Крім цього 04 червня 2015 року Кабмін своєю постановою № 381 затвердив Порядок розрахунку діапазону цін (рентабельності) та медіани такого діапазону для цілей трансфертного ціноутворення.

Таким чином,  на поточний момент платники податків ще мають отримати від уряду затверджений перелік біржових товарів та перелік світових бірж на яких необхідно буде відслідковувати котирування.

Ярослав  Романчук – керуючий партнер Міжнародного правового центру EUCON

Джерело: журнал The Ukrainian Journal of Business Law, липень-серпень 2015р. http://ujbl.info/article.php?id=640

Зв’язатися з нами

Надіслати запит