12 липня у стінах Польської агенції інвестицій та торгівлі у Варшаві відбувся практичний семінар «Тимчасова релокація бізнесу від А до Я: як українському бізнесу в умовах війни вийти на ринок Польщі і скористатись державною підтримкою». Співорганізатори заходу – PAIH та консультаційний центр Міністерства цифрової трансформації України Diia.Business.Warszawa, а професійними партнерами стали EUCON Legal Group та Бухгалтерське бюро E-Report.
Семінар розпочався із привітального слова від спікерів. Член Правління ПАІТ Здзіслав Сокаль відзначив масштаби наданої Польщею допомоги, наявних можливостей, необхідність надання конструктивної допомоги українцям та українському бізнесу, зокрема. Адвокат, керуючий партнер EUCON Ярослав Романчук висловив слова вдячності в адресу Польщі за безпрецедентну підтримку, окреслив вектори діяльності Асоціації українського бізнесу в Польщі, яка надає підтримку не лише підприємцям, але й українським студентам, що навчаються у польських ВНЗ, та з перших днів повномасштабної війни в Україні займається збором і перевезенням гуманітарної допомоги. Пан Романчук підкреслив, що українські підприємці мають себе позиціонувати не просто як емігранти, а як інвестори, роботодавці та платники податків. Консультант центру Diia.Business.Warszawa Вікторія Булгакова, у свою чергу, зазначила, що консультаційний центр Міністерства цифрової трансформації України Diia.Business.Warszawa за останній місяць надав більше 1000 консультацій, зокрема 90% цих консультацій стосувались питання відкриття бізнесу у Польщі, що свідчить про те, що релоковані українські підприємці адаптувались та готові до відновлення діяльності, тож подібні заходи вкрай необхідні для підтримки українського бізнесу на польських теренах.
У межах блоку «Державна підтримка Польщі та пропозиція ПАІТ для українського бізнесу» Здзіслав Сокаль розповів про можливості створення бізнесу у Польщі. Зокрема, спікер окреслив шляхи релокації, офіційної реєстрації бізнесу, порівняв особливості податкових систем Польщі та України, наголосивши на необхідності детального вивчення польської податкової системи, її структури та механізмів для легального ведення підприємницької діяльності. Також експерт надав оцінку поточній економічній ситуації та розповів про види opгaнізaційнo-пpaвoвиx фopм гocпoдapювaння у Польщі.
Менеджерка проектів Центру Експорту ПАІТ Тетяна Чужа надала учасникам цінну інформацію щодо того, як скористатись підтримкою PAIH у Польщі. Пані Тетяна детально пояснила комплементарну пропозицію Групи PFR, розповівши про структуру Групи та можливості, які надають різні структури, що входять до складу PFR, а також про діяльність безкоштовного для українців коворкінгу у приміщенні PAIH. Так, зокрема, PAIH об’єднує польських експортерів, інвесторів у Польщі, польських інвесторів закордоном, закордонних інвесторів та іноземних контрагентів. Експертка окреслила географію діяльності й завдання PAIH як партнера у міжнародному бізнесі та перерахувала пропозиції структури для бізнесу крізь призму трьох ключових стовпів – експорту, інвестицій та партнерства, а також зупинилась на послугах, які київський філіал, що тимчасово евакуйований до Варшави, надає польським інвесторам, зацікавленим виходом на український ринок. Спікерка детально зупинилась заходах з підтримки українського бізнесу в Польщі, спрямованих на розвиток польсько-українського партнерства, зокрема заходах у відповідь на військову агресію росії.
Протягом наступного блоку «Способи релокації бізнесу в Польщу, юридична процедура перенесення або створення компанії» Ярослав Романчук окреслив коло проблем у контексті релокації українського бізнесу в Польщу та розуміння українськими підприємцями реалій польського ринку. Спікер надав слушні поради щодо запобігання певних ризиків та помилок, які найчастіше допускають українські підприємці в Польщі, детально розповів про етапи, способи (реєстрація нової компанії, представництво, редоміциляція), витрати, наслідки, переваги й недоліки релокації бізнесу (крізь призму кожного зі способів). Пан Ярослав також зосередився на перевагах польського ринку для іноземних інвесторів (спеціальні економічні зони, промислово-технологічні парки, державні гранти, структурні програми, доступ до фінансових ресурсів, державне експортне кредитування, дешеві банківські кредити, певні податкові пільги) та на кожному з видів правових форм ведення бізнесу в Польщі, зокрема на їх перевагах і недоліках. Спікер розповів про діяльність Ukrainian Business Hub у Варшаві та комплекс послуг і можливостей, які надає хаб українським підприємцям.
Адвокат, партнер EUCON, керівник Варшавського офісу Андрій Романчук, у свою чергу, зупинився на основних галузях діяльності українських компаній, що виходять на польський ринок. Зокрема, переважно це представники торговельної сфери, ритейлу, ІТ, виробництва і т.д. Окрему категорію клієнтів становлять компанії, що зацікавлені у масштабуванні бізнесу на нові ринки, та стартапи. Іншим напрямком діяльності є M&A, зокрема, у цій практиці часто трапляються кейси, у межах яких українські компанії виходять на польський ринок шляхом злиття із гравцями польського ринку. Пан Андрій наголосив на необхідності при виборі способу виходу на ринок Польщі провести попередню «домашню роботу», зробивший глибокий бізнес-аналіз.
Далі у межах виступу на тему «Податкова система та податковий облік в Польщі» Ярослав Романчук розпочав доповідь з перерахування переліку основних ставок податків у Польщі, окреслив реалії процесу сплати податків юридичними особами у Польщі (у контексті виду правової форми ведення бізнесу), розповів про функціонування Конвенції про уникнення подвійного оподаткування та її особливості, зокрема про особливості сплати податків у контексті резидентства, декларування доходів, отриманих за кордоном. Не оминув спікер і питання оподаткування крізь призму імплементованого плану BEPS і наслідків від нього. Важливим також є пункт щодо категорій платників податків у Польщі.
Старша юристка EUCON Інга Лівандовська, виступивши на тему «Питання міграційного та трудового права. Як отримати право на проживання в Польщі з урахуванням останніх законодавчих змін», зосередилась на аспектах підстав для легального перебування у Польщі, серед яких безвізовий режим, віза, карта побиту, а також набуття одного зі статусів – тимчасового захисту або біженця, розповівши про особливості кожної з підстав, строки дії документів, підводне каміння, ризики, механізми отримання документів та статусів. Спікерка наголосила на необхідності ретельного аналізу власних потреб та майбутніх планів для планування і підготовки необхідних документів для легалізації свого перебування у Польщі у найбільш оптимальному для конкретної особи статусі. Пані Інга також розповіла учасникам про прийняті у липні 2022 року зміни до Закону «Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території України» та деякі інші зміни. Експертка у завершення виступу розглянула питання легалізації перебування у Польщі з метою працевлаштування.
Про те, як обрати бухгалтерське бюро для отримання бухгалтерських послуг у Польщі у межах заходу розповів голова Правління, бухгалтерське бюро «E-REPORT» Артур Шевчик. Так, спікер відзначив, що, перш за все, необхідно визначити коло потреб та підходи до ведення бізнесу. Експерт здійснив порівняльний аналіз у розрізі переваг та недоліків залучення бухгалтера-інхауса та аутсорсу у вигляді професійного бюро за категоріями безперервності роботи, правильності розрахунків, часу і ресурсів, контролю, досвіду, технологій і витрат. Далі пан Артур розглянув питання безпеки документації та захисту даних, активного підходу до виконання завдання, системи підтримки діяльності клієнта, а також вказав перелік пропонованих послуг на ринку, звернувши увагу на важливість урахування відгуків про бюро та досвіду фахівців.
Досить важливою є тема фінансової підтримки та фінансових інструментів для бізнесу у Польщі, яку розглянув Андрій Романчук. За наведеними спікером даними Польща протягом 2014-2020 років стала найбільш успішним бенефіціаром фінансування з фондів ЄС, які було ефективно використано на розвиток різних галузей економіки. На думку спікера, слід звернути увагу на можливості використання фінансових інструментів у Польщі в контекстів запланованого ЄС виділення протягом 2021-2027 років 160 млрд. євро, з яких 125 млрд. виділятимуться на дофінансування, а 35 мрлд. – на кредити. Далі слухачі мали змогу дізнатись детальніше про чинники, що роблять ринок Польщі привабливим для іноземних інвесторів, а також про сім видів залучення фінансування. Не менш важливим серед розглянутих питань є види джерел фінансування підприємницької діяльності та перелік найбільш поширених проблем, які траплялись зі стартапами при веденні діяльності у Польщі й при використанні фінансових інструментів.
Практичний семінар завершився розглядом Інгою Лівандовською теми «Набуття права власності на нерухоме майно фізичними та юридичними особами». Пані Інга у межах теми проаналізувала пункти щодо придбання іноземцями права власності, а також придбання або набуття іноземцем часток в товариствах, які мають нерухомість в Польщі, а також щодо необхідного дозволу Міністра, компетентного до внутрішніх справ, для отримання якого іноземець повинен звернутись із відповідною заявою. Юристка окреслила зміст двох можливих умов для видання дозволу на прохання іноземцеві та їх особливостей. Інга Лівандовська наголосила, що важливо врахувати аспект площі об’єктів нерухомості, придбаних іноземцями 1) у цілях задоволення власних життєвих потреб, 2) у цілях здійснення господарської або с/г діяльності в Польщі. Також учасники отримали необхідну інформацію щодо придбання нерухомості товариством, у якому співвласниками є іноземці, та щодо придбання або набуття часток в товариствах із місцезнаходженням на території Польщі, які володіють нерухомістю. Як наголосила спікерка, ще одним важливим моментом є те, що недотримання обмеження або відсутність необхідного дозволу призводять до недійсності правочину з придбання нерухомості.
У фінальній частині заходу спікери відповіли на усі питання, що виникли в учасників, а також відзначили значення продовження діалогу у подібному форматі для підтримки українського бізнесу в Польщі й розвитку польсько-українського бізнес-партнерства.