Вихід українських компаній на польський ринок – чому цей тренд зберігатиметься у 2021 році? - EUCON legal Group

We use cookies for our website. By continuing to browse the site, you agree to our use of cookies.

Publications

Вихід українських компаній на польський ринок – чому цей тренд зберігатиметься у 2021 році?

Як підтверджує величезна кількість внутрішніх та зовнішніх досліджень, Польща є чудовим напрямком для інвестицій та розвитку бізнесу. Останній рейтинг “Global Best to Invest” (2019) свідчить про те, що Польща знаходиться на п’ятому місці після Китаю, Німеччини, Великобританії та Індії. Звіт “Financial Times” показує подібні результати, а саме: Польща також посідає п’яте місце за вартістю нових інвестицій.[:]

94% іноземних інвесторів знову інвестували б у Польщу

Згідно з 12-м виданням опитування інвестиційного клімату, проведеного Grant Thornton, Польським агентством з інвестицій та торгівлі (PAIH) та HSBC, рішення про повторне інвестування прийняли б 94% інвесторів.

Підтримка інновацій

Польща – чудове місце для інноваційних підприємців, враховуючи широкий спектр акселераційних, скейл-ап програм для стартапів, грантів тощо. Особлива увага приділяється стартапам, розташованим у східній частині країни, де програми є більш вигідними, оскільки ця частина країни менш розвинена, ніж західні регіони. Фінансування охоплює послуги з аналізу експортних можливостей компанії, вибору цільових ринків та розробки бізнес-моделі інтернаціоналізації (концепція виходу на ринок). Заходи, що ведуть до впровадження цієї моделі, також підтримуються цією програмою.

Істотна підтримка та довіра інституцій ЄС

Загалом лідери ЄС погодили 750 мільйонів EUR фонду реконструкції на наступні три-чотири роки та 1,074 мільярди EUR – на 2021-27 (ціни за 2018 рік)). З усього цього фінансового пакету Польща отримає загалом 125 мільярдів EUR субсидій та 34 мільярди EUR дешевих позик від фонду реконструкції. З 2004 року до польського бюджету вже надійшло 181 мільярда з фондів ЄС.

Великий внутрішній ринок

Польща є однією з найбільших держав-членів ЄС. Це також шоста за кількістю населення країна ЄС та найбільший ринок у регіоні Центральної та Східної Європи. Польський ринок значно більш конкурентоспроможний, ніж інші регіональні ринки. Тут, у самому серці Європи, підприємці можуть створити бізнес і не лише продавати товари в Польщі, але й отримати широкі можливості експорту.

Влада

Як підкреслюють представники української ділової спільноти, польська влада працює прозоро, і це розглядається як величезна перевага в порівнянні з ситуацією, яка існує в більшості випадків в Україні. Управління у справах іноземців та українсько-польський кордон залишаються надалі проблематичними та бюрократичними питаннями.

Істотна підтримка підприємців під час COVID-19

У березні 2020 року польський уряд оприлюднив стимулювальний пакет в розмірі 212 млрд. PLN (47 млрд. EUR), що еквівалентно 9,2% ВВП країни, на підтримку впливу COVID-19. У травні відділ праці оголосив, скільки коштів надійшло компаніям під так званим антикризовим щитом. На той час загальна сума становила 9,76 млрд. PLN.

Як згадував Василь Раківненко співвласник та Голова Правління SERVIRED Sp. z o.o. (транспортна компанія з українським корінням, що входить в Diamonds Forbes, Польща): “Я можу додати, що критерії були прописані дуже прозоро, рішення були видані протягом 2 днів, а через 2 дні кошти були на рахунку компанії. Сама процедура подання проходила онлайн через банки. Більше того, компанії з іноземними власниками та правлінням також отримували підтримку в рамках польського антикризового щита за тими ж критеріями, що і будь-яка інша польська компанія».

Ціни на житлову нерухомість

Польський ринок житла залишається стабільним, але прогнози не такі блискучі. За даними Fitch Ratings, цього року польська економіка скоротиться на 0,6%, зменшившись у порівнянні з прогнозом зростання на 1,8% через COVID. Standard Chartered Bank трохи песимістичніший, прогнозуючи скорочення на 1,7% цього року.

Згідно з Global Property Guide, у Варшаві середня ціна для існуючих будинків 9 301 PLN (2052 EUR) за кв. у 2019 році, повідомляє NBP. Житло також дороге в Гданську, середня ціна 8 268 PLN (1824 EUR) за кв. М., Краків – 7 414 PLN (1635 EUR) за кв. М., Гдиня – 7 384 PLN (1629 EUR) за кв. М. ., та Вроцлав із 7 316 PLN (1614 EUR) за кв.

Ще одна особливість, яка суттєво допомагає придбати нерухомість, це наявність доступних позик на період 30 років, що дає можливість придбати квартири цілком комфортно.

Ціни на комерційну нерухомість

Вартість інвестиційних операцій на ринку комерційної нерухомості в Польщі склала 2,92 млрд EUR в першій половині 2020 року, що майже на 5% більше, ніж за відповідний період 2019 року, повідомляє консалтингова компанія Savills.

У першій половині 2020 року найбільше інвестицій було здійснено в офісну нерухомість (1,33 млрд. EUR, зменшення на 20% у порівнянні з попереднім роком), а потім складська та промислова нерухомість (1,15 млрд. EUR, збільшення майже на 155% рік за роком) “, – йдеться у прес-релізі, опублікованому Savills.

Податки

Модель Естонського податку на прибуток повинен набути чинності в 2021 році, що робить податкову систему ще більш проінвестиційною. Основна мета – стимулювати компанії до збільшення основних фондів, зайнятості та стимулювати компанії до нових інвестицій.

За оцінками Міністерства, близько 200 000 польських компаній отримають вигоду від цього рішення, але є умови, які потрібно виконати, щоб скористатися таким рішенням.

Політика

Партія права і справедливості (PiS) залишається найпопулярнішою політичною партією в Польщі, оскільки їхній кандидат Анджей Дуда, який переміг на президентських виборах у травні 2015 року, знову переміг на них у червні 2020 року, а партія PiS отримала більшість місць у листопаді 2015 року та зберіг свою більшість у Сеймі, але втратила більшість у Сенаті для опозиції. Наступні вибори очікуються через 3 роки, які найближчим часом забезпечать стабільність на польській політичній арені.

Підтримка українських підприємців у Польщі

Більше того, для сприяння адаптації українських підприємців у Польщі та отримання підтримки при виході на ринок ЄС тут була створена Асоціація Українського Бізнесу в Польщі, яка представляє такі галузі: ІТ, сфера послуг, сільське господарство, транспорт, виробництво товарів, металообробка, упаковка, будівництво, роздрібна торгівля тощо. Основними цілями створення Асоціації були:

• лобіювання;

• захист ділових інтересів;

• обмін інформацією між топ-менеджерами та власниками бізнесу.

Ще одним заходом, що реалізується в Асоціації, є щомісячні нетворкінгові заходи, на які запрошуються підприємці та представники світових корпорацій з метою обміну досвідом та передовою практикою.

Андрій Романчук

Адвокат, Партнер EUCON Юридична група

Джерело: Польсько-Українська Платформа Обміну Думками

Contact us

Send request