26 січня відбулась зустріч Офісу Генерального прокурора та Ради бізнес-омбудсмена із представниками бізнес-асоціацій. Адвокат, керуючий партнер EUCON Ярослав Романчук представив інтереси Української ради бізнесу, члени якої, зокрема партнер, співкерівник практики кримінального права EUCON Євген Петренко, стали активними учасниками процесу розробки Стандартів діяльності прокурорів у сфері захисту інвестицій під час досудового розслідування.
Генеральний прокурор України Ірина Венедіктова від імені ОГП звітувала про підсумки роботи спеціалізованого підрозділу із захисту інвестицій, якому за півтора року роботи вдалось реалізувати понад 70 успішних кейсів відновлення справедливості прокурорами, а також зберегти 21 млрд грн інвестиційних активів. Новообраний бізнес-омбудсмен Роман Ващук підкреслив значення Стандартів у контексті налагодження діалогу між представниками правоохоронних органів і бізнесу.
Кульмінацією зустрічі стало підписання Генеральним прокурором Стандартів діяльності прокурорів у сфері захисту інвестицій під час досудового розслідування.
Ярослав Романчук від імені УРБ висловив вдячність за можливість безпосередньо долучитись до розробки Стандартів та представляти інтереси малого і середнього бізнесів, які найбільше потребують захисту інвестицій, як іноземних, так і внутрішніх, зважаючи на системний тиск і зловживання повноваженнями з боку правоохоронців. Саме завдяки діяльності Ради бізнес-омбудсмена, яка реагує на запити бізнесу, спостерігається позитивна динаміка у напрямку конструктивних змін зі сторони державних органів.
Пан Ярослав акцентував, що, попри спротив і скепсис зі сторони частини правоохоронців, створення першого в історії незалежної України спеціалізованого підрозділу із захисту інвестицій в ОГП – це величезний крок з боку Офісу Генпрокурора назустріч бізнесу. Важливим також є те, що очільник підрозділу Олексій Бонюк має бекграунд практикуючого адвоката, тож чудово розуміє потреби і проблеми бізнесу.
Окрім того, на думку Ярослава Романчука, створення і підписання Стандартів сприятиме боротьбі проти «кримінальних донорів» – явища, за яким правоохоронці «підв’язували» безпідставні обшуки та перевірки бізнесу під справи, які були відкриті декілька років тому і навмисно «затягувались» у часі.
Як зазначив спікер, однією з найбільших переваг створення спеціалізованого підрозділу є те, що тепер бізнес має можливість звертатись щодо захисту своїх інтересів безпосередньо до уповноважених осіб, що спрощує логістику звернень, оптимізує процеси та формує прямий контакт.
Пан Ярослав також окреслив коло проблем, які, на жаль, досі залишаються нерозв’язаними: питання щодо функціонування митниці (корупція, непрозорість системи, робота пропускних пунктів і т.д.); рейдерські атаки в аграрному секторі («кришування» регіональними органами влади таких атак), яких ставатиме усе більше у зв’язку із відкриттям ринку землі; проблема того, що упорядковані Стандарти стосуються лише прокурорів, хоча необхідно поширити їх дію і на інші правоохоронні органи.
Під час зустрічі із пресою Ярослав Романчук більш детально зупинився на останньому пункті, зазначивши, що необхідність поширення цих Стандартів і на інші структури зумовлена, зокрема, створенням Бюро економічної безпеки, яке потенційно може функціонувати за старими «схемами» податкової міліції, що потенційно призведе до застосування знайомих методів тиску і зловживання повноваженнями.
Наостанок пан Ярослав підкреслив, що ще одна перевага Стандартів полягає у тому, що вони підкріплені прямими посиланнями на конкретні законодавчі джерела, що не дасть можливість прокурорам інтерпретувати стандарти на свій лад та маніпулювати у своїх інтересах.