Організація ефективної системи контролю за дотриманням законодавства в сфері трансфертного ціноутворення на підприємстві - Юридична група Eucon

Ми використовуємо файли cookie для нашого веб-сайту. Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з використанням нами файлів cookie.

Публікації

Організація ефективної системи контролю за дотриманням законодавства в сфері трансфертного ціноутворення на підприємстві

«Уже другий рік як активно працює окремо створена практика трансфертного ціноутворення Міжнародного правового центру EUCON. Досвід нашої роботи у цій сфері показує, що платники податків припускаються великої кількості помилок під час підготування звіту про контрольовані операції», – відмітив Ярослав Романчук, керуючий партнер Міжнародного правового центру «EUCON».

Такі помилки загалом є наслідками складності законодавства, неврегульованості окремих норм та відсутності досвіду у платників податків. Однак чимало ситуацій, коли помилки були допущені через неправильну організацію процедур контролю за рівнем цін, або через відсутність такої організації взагалі. У таких випадках запізно виявляються контрольовані операції, невірно вибираються та застосовуються методи визначення ціни.

Тому, для уникнення податкових ризиків та обґрунтування рівня договірних цін у контрольованих операціях, ми завжди рекомендуємо своїм клієнтам організувати ефективну систему контролю за дотриманням законодавчих вимог.

Що може допомогти в цьому? Практика показує, першими кроками мають бути: розробка внутрішніх регламентів ТЦО та доопрацювання програмного забезпечення.

Які завдання вирішують внутрішні регламенти:

1. Систематизація методології в одному документі;

2. Деталізація основних процедур контролю;

3. Розподіл сфер відповідальності всередині компанії;

4. Розробка уніфікованого пакету документів.

Що стосується систематизації методології – мається на увазі детальний покроковий опис процедур відстеження та аналізу контрольованих операцій. Узагальнено основні етапи контролю за ТЦО можна представити у наступному вигляді:

1. Підготовка переліку осіб, операції з якими можуть бути визнані контрольованими.

2. Моніторинг;

3. Інвентаризація контрольованих операцій;

4. Пошук зіставних операцій (критерії для пошуку, послідовність застосування джерел інформації, порядок отримання інформації);

5. Функціональний аналіз;

6. Вибір методу ціноутворення, економічний аналіз;

7. Складання документації з обґрунтуванням ціни;

8. Підготовка та подача звітності.

Внутрішній регламент повинен містити детальний опис кожного етапу контролю.

У регламенті повинні бути чітко прописані алгоритми дій відповідальних осіб на кожному етапі контролю за ТЦО.

Щодо розподілу сфер відповідальності всередині компанії. Це вкрай важливий розділ у якому регламентується взаємодія різних департаментів. Як правило до контролю за ТЦО на підприємстві залучені наступні служби: юридична, бухгалтерська(податкова), ІТ, комерційна, планово – економічна (служба відповідальна за планування та бюджетування).

ІТ підрозділ відповідає за автоматизацію процесу виявлення контрольованих операцій.

Юридична служба – договірний відділ відповідає за складання списку осіб, операції з якими можуть бути визнані контрольованими. Адже саме на стадії підписання договору проводиться оцінка того, чи може бути потенційно контрольованою ця угода (операція). Для цього здійснюється перевірка взаємозалежності сторін, податкового статусу резидента. Якщо стороною договору є нерезидент необхідно перевірити чи входить держава, податковим резидентом якої він є до переліку держав – низькоподаткових юрисдикцій. Крім цього необхідна перевірка того, за якою ставкою нерезидент сплачує корпоративний податок у себе в країні. Це надзвичайно важливо, оскільки у разі якщо країна нерезидента знаходиться у переліку низькоподаткових юрисдикцій, проте сам нерезидент сплачує податок за вищою ставкою, операція не визнається контрольованою. Для підтвердження ставки нерезиденту необхідно буде надати довідку від компетентного органу своєї країни.

Крім того, необхідно внести зміни у договірну роботу. Для ТЦО важливим є детальне визначення в договорі комерційних та фінансових умов проведення операції. Це необхідно для пошуку зіставних операцій. Зіставними вони вважаються в тому випадку якщо здійснюються в однакових комерційних та фінансових умовах. А от визначення комерційних та фінансових умов угоди здійснюється виключно на підставі положень договору.

Всі ці завдання покладаються на юридичний департамент, який тісно співпрацює з бухгалтерськими службами.

Залучення комерційних служб проводиться в межах заходів по пошуку зіставних операцій та аналізу умов здійснення операцій.

Безумовно, розподіл обов’язків між підрозділами підприємства залежить від його організаційної структури, але у будь якому разі, без залучення додаткових спеціалістів, бухгалтерським службам буде важко самостійно здійснювати всі заходи контролю.

Внутрішній регламент ТЦО може також містити уніфікований пакет документів за допомогою яких узагальнюється інформація, що вноситься у звіт по контрольованим операціям, документуються результати функціонального та економічного аналізу. Часто такі документи називають шаблонами. Такі шаблони заповнюються за кожною контрольованою операцією та можуть увійти до складу документації по обґрунтуванню договірної ціни.

Загалом, це комплекс основних заходів, які ми рекомендуємо провести платникам податків, що мають контрольовані операції. Спеціалістами Міжнародного правового центру EUCON за останній рік було підготовлено внутрішні регламенти для багатьох підприємств – клієнтів і саме ці регламенти дали змогу своєчасно виявляти контрольовані операції та відстежувати рівень ціни в них.

Ярослав Романчук – керуючий партнер Міжнародного правового центру «EUCON»

Джерело: журнал The Ukrainian Journal of Business Law грудень 2014р. http://www.ujbl.info/article.php?id=531  

Зв’язатися з нами

Надіслати запит