Тимчасова релокація від А до Я: у Варшаві відбувся семінар від PAIH Diia.Business.Warszawa за партнерства EUCON для підприємців з України, що релокували бізнес до Польщі - EUCONLAW Group

Ми використовуємо файли cookie для нашого веб-сайту. Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з використанням нами файлів cookie.

Публікації

Тимчасова релокація від А до Я: у Варшаві відбувся семінар від PAIH Diia.Business.Warszawa за партнерства EUCON для підприємців з України, що релокували бізнес до Польщі

15 вересня у приміщенні PAIH у Варшаві відбувся черговий практичний семінар «Тимчасова релокація бізнесу від А до Я: як українському бізнесу в умовах війни вийти на ринок Польщі і скористатись державною підтримкою». Захід було організовано Польською агенцією інвестицій та торгівлі (PAIH) та консультаційним центром Міністерства цифрової трансформації України Diia.Business.Warszawa, а EUCON Legal Group та Бухгалтерське бюро EReport стали професійними партнерами семінару.

Захід було відкрито привітальними словами від організаторів. Модераторка зустрічі та адміністраторка Cowork Ukraina, PAIH Світлана Геніна окреслила зміст та мету проведення цього семінару, що має особливе значення у контексті зростання потреби підтримки релокованого у Польщу українського бізнесу. Керівниця Центру Дія.Бізнес.Варшава Олександра Ільяшенко, привітавши учасників, підкреслила важливе значення подібних заходів, які відповідають актуальному попиту, поділилась інформацією щодо діяльності організації у напрямку підтримки українських підприємців у Польщі. Адвокат, керуючий партнер EUCON Ярослав Романчук, зі свого боку, окреслив вектори діяльності Асоціації українського бізнесу в Польщі, яка надає підтримку не лише підприємцям, але й українським студентам, що навчаються у польських ВНЗ, та з перших днів повномасштабної війни в Україні займається збором і перевезенням гуманітарної допомоги, а також гуртує український бізнес у Польщі з метою допомоги у адаптації до польського ринку. Консультант центру Diia.Business.Warszawa Вікторія Булгакова зазначила, що 90% наданих організацією консультацій стосувуються питання відкриття бізнесу в Польщі, що свідчить про те, що релоковані українські підприємці адаптувались та готові до відновлення діяльності, тож подібні заходи вкрай необхідні для підтримки українського бізнесу на польських теренах.

 

Блок «Державна підтримка Польщі та пропозиція ПАІТ для українського бізнесу» розпочався виступом менеджерки проектів Центру Експорту ПАІТ Тетяни Чужої, яка розповіла слухачам про інструменти підтримки для українців від PAIH у Польщі. Пані Тетяна детально пояснила комплементарну пропозицію Групи PFR, розповівши про структуру Групи та можливості, які надають різні структури, що входять до складу PFR. Експертка окреслила географію діяльності й завдання PAIH як партнера у міжнародному бізнесі та перерахувала пропозиції структури для бізнесу крізь призму трьох ключових стовпів – експорту, інвестицій та партнерства, а також зупинилась на послугах, які київський філіал, що тимчасово евакуйований до Варшави, надає польським інвесторам, зацікавленим виходом на український ринок. Спікерка детально зупинилась заходах з підтримки українського бізнесу в Польщі, спрямованих на розвиток польсько-українського партнерства, зокрема заходах у відповідь на військову агресію росії, а також на діяльності безкоштовного для українців коворкінгу у приміщенні PAIH.

Наступним слово взяв Артем Карван з Центру Інвестицій PAIH, Poland Business Harbour, який окреслив діяльність PAIH щодо безкоштовної підтримки інвесторів у Польщі за всіма напрямками, презентував портфоліо Центру та розповів про успішно реалізовані кейси, озвучив основну інформацію про сектор бізнес-послуг (BSS), підкріпивши сказане актуальною статистикою. Перейшовши до аналізу пулу ІТ, пан Артем презентував географію працевлаштування ІТ-фахівців у Польщі, зокрема за даними спікера кожне місто працевлаштовує більше 10000 спеціалістів, а великими програмними центрами є Варшава, Краків, Вроцлав, Катовіце, Познань, Гданськ. Експерт детально розповів про умови участі в програмі Poland Business Harbour. Так, за програмою доступні: прискорена візова процедура, ринок праці (легший доступ), можливість відкриття й ведення приватної підприємницької діяльності, програми підтримки та розвитку для обраних стартапів. Важливо зазначити те, що усі пільги поширюються і на членів сімей учасників програми. Також Артем Карван зазначив, що програма створена у співпраці з Канцелярією Прем’єр-міністра,, Міністерством розвитку і технологій, Міністерством закордонних справ, PARP, PAIH та SHP і присвячена трьом цільовим групам, а саме ІТ-спеціалістам, технологічним стартапам, МСП та великим підприємствам. Спікер розповів, як саме можна скористатись програмою, поділився статистикою щодо успішно реалізованих кейсів у межах програми, на прикладах пояснив, чим саме привабливий ринок Польщі та на завершення окреслив програми державної допомоги та фонди ЄС у Польщі, зокрема про інвестиційні заохочення та підтримку науково-дослідних і технологічних проектів.

 

У межах наступного блоку «Способи релокації бізнесу в Польщу, юридична процедура перенесення або створення компанії» Ярослав Романчук детально розповів про етапи, способи (реєстрація нової компанії, представництво, редоміциляція), витрати, наслідки, переваги й недоліки релокації бізнесу (крізь призму кожного зі способів). Пан Ярослав також зосередився на перевагах польського ринку для іноземних інвесторів (спеціальні економічні зони, промислово-технологічні парки, державні гранти, структурні програми, доступ до фінансових ресурсів, державне експортне кредитування, дешеві банківські кредити, певні податкові пільги) та на кожному з видів правових форм ведення бізнесу в Польщі, зокрема на їх перевагах і недоліках. Спікер розповів про діяльність Ukrainian Business Hub у Варшаві та комплекс послуг і можливостей, які надає хаб українським підприємцям. Так, хаб задовольняє потреби бізнесу щодо оптимізації часу та ресурсів, оскільки підприємці можуть отримати усі необхідні послуги в одному місці.

 

Адвокат, партнер EUCON, керівник Варшавського офісу Андрій Романчук доповнив, що при виборі способу виходу на ринок Польщі необхідно провести попередню «домашню роботу», зробивши глибокий бізнес-аналіз, зокрема due diligence. Також надзвичайно важливе значення має хороша кредитна історія та урахування двох найбільш поширених помилок і проблем при виході на ринок Польщі: 1) відсутність власника на місці; 2) на початкових етапах власники не завжди відчувають різницю в менталітеті й підходах до способів ведення бізнесу.

 

Далі протягом блоку «Податкова система та податковий облік в Польщі» Ярослав Романчук перерахував перелік основних ставок податків у Польщі, окреслив реалії процесу сплати податків юридичними особами у Польщі (у контексті виду правової форми ведення бізнесу), розповів про функціонування Конвенції про уникнення подвійного оподаткування та її особливості, зокрема про особливості сплати податків у контексті резидентства, декларування доходів, отриманих за кордоном. Не оминув спікер і питання оподаткування крізь призму імплементованого плану BEPS і його наслідків. Важливим також є пункт щодо категорій платників податків у Польщі, а також старту функціонування системи CRS в Україні та продовження терміну податкової амністії.

Продовжив задану тему к.н.ю., адвокат, радник, співкерівник податкової практики EUCON Антон Поляничко, який розповів про наслідки для українців, які вимушено або свідомо перебувають за кордоном більше ніж 183 дні, щодо податкового резидентства. Так, спікер назвав умови, за яких необхідно набувати польське податкове резидентство та за яких можливо зберегти українське резидентство, відповів на питання щодо того, чи можливо мати відразу два резидентства, як уникнути податкових ризиків, розтлумачив усю необхідну інформацію щодо термінів перебування за кордоном, охарактеризував особливості українського та польського податкового законодавства та ін.

Семінар продовжився виступом Андрія Романчука на тему «Фінансова підтримка та фінансові інструменти для бізнесу у Польщі». За наведеними спікером даними Польща протягом 2014-2020 років стала найбільш успішним бенефіціаром фінансування з фондів ЄС, які було ефективно використано на розвиток різних галузей економіки. На думку спікера, слід звернути увагу на можливості використання фінансових інструментів у Польщі в контекстів запланованого ЄС виділення протягом 2021-2027 років 160 млрд. євро, з яких 125 млрд. виділятимуться на дофінансування, а 35 мрлд. – на кредити. Далі слухачі мали змогу дізнатись детальніше про чинники, що роблять ринок Польщі привабливим для іноземних інвесторів, а також про сім видів залучення фінансування. Не менш важливим серед розглянутих питань є види джерел фінансування підприємницької діяльності та перелік найбільш поширених проблем, які траплялись зі стартапами при веденні діяльності у Польщі й при використанні фінансових інструментів. Завершуючи виступ, Андрій Романчук навів статистику щодо вартості інвестицій та їх розподілу, а також розповів про особливості відкриття рахунків у польських банках (вимоги, процедури відкриття, управління).

Радниця, податкова консультантка EUCON Інга Лівандовська, виступивши на тему «Питання міграційного та трудового права.  Як отримати право на проживання в Польщі з урахуванням останніх законодавчих змін», зосередилась на аспектах підстав для легального перебування у Польщі, серед яких безвізовий режим, віза, карта побиту, а також набуття одного зі статусів – тимчасового захисту або біженця, розповівши про особливості кожної з підстав, строки дії документів, підводне каміння, ризики, механізми отримання документів та статусів та коло осіб, які можуть користуватись додатком mObywatel  і документом Diia.pl. Спікерка наголосила на необхідності ретельного аналізу власних потреб та майбутніх планів для планування і підготовки необхідних документів для легалізації свого перебування у Польщі у найбільш оптимальному для конкретної особи статусі, а також відзначила, що українці, які отримали статус тимчасового заходу тепер можуть виїжджати за межі Польщі без ризиків втрати статусу. Пані Інга також розповіла учасникам про прийняті у липні 2022 року зміни до Закону «Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території України» та деякі інші зміни. Експертка у завершення виступу за цією темою розглянула питання легалізації перебування у Польщі з метою працевлаштування, способів, необхідних умов і документів, що потрібні для цього.

Далі пані Інга перейшла до теми «Набуття права власності на нерухоме майно фізичними та юридичними особами». Спікерка у межах теми проаналізувала пункти щодо придбання іноземцями права власності, а також придбання або набуття іноземцем часток в товариствах, які мають нерухомість в Польщі, а також щодо необхідного дозволу Міністра, компетентного до внутрішніх справ, для отримання якого іноземець повинен звернутись із відповідною заявою. Юристка окреслила зміст двох можливих умов для видання дозволу на прохання іноземцеві та їх особливостей. Інга Лівандовська наголосила, що важливо врахувати аспект площі об’єктів нерухомості, придбаних іноземцями 1) у цілях задоволення власних життєвих потреб, 2) у цілях здійснення господарської або с/г діяльності в Польщі. Також учасники отримали необхідну інформацію щодо придбання нерухомості товариством, у якому співвласниками є іноземці, та щодо придбання або набуття часток в товариствах із місцезнаходженням на території Польщі, які володіють нерухомістю. Як наголосила спікерка, ще одним важливим моментом є те, що недотримання обмеження або відсутність необхідного дозволу призводять до недійсності правочину з придбання нерухомості.

Наступною перед учасниками виступила патентна повірена, партнерка EUCON Тетяна Свентозельська. У межах теми «Особливості використання об’єктів права інтелектуальної власності під час релокації в Польщу» експертка насамперед пояснила визначення інтелектуальної власності і того, що саме до неї відносять, назвала основні види об’єктів права ІВ: торговельні марки (назви, логотипи); винаходи (корисні моделі) – пристрої (або продукти), способи; промислові зразки (зовнішній вигляд виробу, дизайн); літературні та художні твори, комп’ютерні програми, зокрема зображення героїв, бази даних тощо; комерційні (фірмові) найменування; географічні зазначення походження товарів. Далі пані Тетяна детальніше зупинилась на пункті визначення торговельної марки, способів її захисту, назвала два способи реєстрації ТМ за кордоном: а) подати заявку безпосередньо до Відомства необхідних країн, наприклад, до Відомства Європейського союзу; б) звернутись до Мадридської системи міжнародної реєстрації торговельних марок. Патентна повірена детально розповіла про визначення винаходу (корисної моделі), способів реєстрації винаходу в інших країнах, акцентувавши увагу на тому, що патенти є територіально обмеженими. Важливим є також і те, що промисловий зразок охороняється законодавством держави, в якій він зареєстрований. Завершуючи виступ, пані Тетяна озвучила можливі варіанти захисту авторських прав.

Останнім виступом у межах семінару став спільний виступ голови Правління бухгалтерського бюро «E-REPORT» Артура Шевчика та керівниці офісу «E-REPORT» у Києві Вікторії Коберник на тему «Бухгалтерський та податковий обліки в Польщі, практичні аспекти при релокації бізнесу». Пан Артур та пані Вікторія розпочали із опису діяльності бухгалтерського бюро «E-REPORT», зокрема зазначили, що бюро надає такі послуги: абонентське обслуговування, аутсорсинг бухгалтерського та податкового обліків; перевірка фінансово-господарської діяльності; аудит та супутні послуги. Спікери розповіли про особливості діяльності компанії у Польщі та в Україні, пояснили різницю в українському і польському податкових законодавствах, дали слушні поради щодо того, що повинен робити клієнт при релокації, а саме: 1) вести свій бізнесів відповідно до чинного законодавства; 2) своєчасно здавати повні, упорядковані первинні бухгалтерські документи відповідно до наданих інструкцій; 3) завжди консультуватись із бухгалтерією щодо своєї діяльності; 4) інформувати про усі зміни щодо діяльності в компанії. За словами експертів найчастішими помилками клієнтів є: 1) несвоєчасне надання документів; 2) інтуїтивне ведення бухгалтерської діяльності; 3) недовіра то бухгалтерії; 4) відсутність комунікації. Основним меседжем виступу пана Артура та пані Вікторії була думка про те, що відсутність порядку в бухгалтерському обліку може спричинити не тільки втрату заробленого, але й попадання під штрафні санкції від контролюючих органів.

У фінальній частині заходу спікери відповіли на усі питання, що виникли в учасників, а також відзначили значення продовження діалогу у подібному форматі для підтримки українського бізнесу в Польщі й розвитку польсько-українського бізнес-партнерства.

Зв’язатися з нами

Надіслати запит