Основна вимога до документації з трансфертного ціноутворення - прозорість - Юридична група Eucon

Ми використовуємо файли cookie для нашого веб-сайту. Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з використанням нами файлів cookie.

Публікації

Основна вимога до документації з трансфертного ціноутворення – прозорість

План BEPS (Декларація по боротьбі з розмиванням податкової бази), розроблений країнами великої двадцятки передбачає нові вимоги до оформлення документації з трансфертного ціноутворення. Це пов’язано з тим, що податкові органи, контролюючи оподаткування операцій, практично завжди відчувають труднощі з розумінням того, як формується ланцюжок вартості товару або послуги. Саме це дає можливість платникам податків для зловживань, і саме цю прогалину фіскали намагаються усунути.

Нові вимоги до документації засновані на принципі прозорості і спрямовані на організацію обміну необхідною інформацією податкових органів різних держав.

У чому суть пропонованих новацій.

По-перше: структурно документація групи компаній повинна складатися з Master File, Local File і Financial information. До кожного завдання детально прописані вимоги.

Master file повинен містити великий обсяг інформації загального характеру:

 • схему, відображаючу юридичну і власницьку структуру, а також географічне розташування діючих підприємств;
 • загальний письмовий опис господарської діяльності, важливі фактори, що впливають на отримання прибутку;
 • опис ланцюга поставки для п’яти основних товарів або послуг, а також будь-яких інших товарів і послуг, що становлять більш як 5% обороту групи;
 • перелік і короткий опис основних послуг між членами групи, крім послуг дослідження і розробки, включаючи опис можливостей основних точок, які надають важливі послуги, а також політику трансфертного ціноутворення для розподілу вартості послуг в межах групи;
 • опис основних географічних ринків для товарів і послуг групи;
 • короткий функціональний аналіз, що описує основні завдання кожного з підприємств в групі, тобто виконання основних функцій, прийняття ризиків, використання важливих активів.
 • опис операцій по реструктуризації, поглинанням і продажу активів, які відбувалися протягом фінансового року.
 • загальний опис стратегії групи, пов’язаної з розробкою, володінням і експлуатацією нематеріальних активів;
 • перелік нематеріальних активів або груп нематеріальних активів групи, які є важливими для цілей трансфертного ціноутворення, а також суб’єктів, які ними володіють;
 • перелік стратегічних договорів між суб’єктами групи, що стосуються нематеріальних активів, надання дослідницьких послуг та ін.;
 • загальний опис політики трансфертного ціноутворення, яка відноситься до досліджень і розробок, а також до нематеріальних активів;
 • загальний опис будь-яких важливих передач часткою нематеріальних активів серед асоційованих підприємств протягом фінансового року;
 • загальний опис того, як фінансується група, включаючи фінансування з боку незв’язаних кредиторів;
 • загальний опис політики трансфертного ціноутворення по фінансуванню між асоційованими підприємствами.
 • Плюс до всього подається консолідована фінансова звітність МНП за фіскальний рік, а також перелік і короткий опис односторонніх договорів з ціноутворення групи та інших податкових правил розподілу прибутку між країнами.

У Local file повинна бути включена наступна інформація:

 • Опис структури управління компаніями групи в рамках певної держави, схема, що показує організаційну структуру, опис всіх суб’єктів групи.
 • Деталізований опис господарської діяльності та бізнес-стратегії, із зазначенням впливу реструктуризації або операцій з нематеріальними активами в сьогоденні або минулому році, а також пояснення аспектів основних транзакцій.

Крім інформації загального характеру в Local file повинна міститися інформація про контрольованих операціях.

Для кожної суттєвої категорії контрольованих операцій, в яких задіяний суб’єкт, необхідно надати наступну інформацію:

 • Опис істотних операцій і контекст, в якому ці операції відбуваються, кількість платежів і відвантажень товару, копії всіх значних угод між компаніями групи, стороною яких є місцевий суб’єкт;
 • Порівняння і функціональний аналіз платника податків та відповідних асоційованих підприємств з урахуванням кожної категорії контрольованих операцій, визначення найбільш підходящого методу трансфертного ціноутворення з урахуванням категорії операції і причин обрання даного методу, розрахунки і порівняння із зіставними операціями, опису коригувань, результати порівняльного аналізу.

Financial information містить річну фінансову звітність платника податків, якщо вона підтверджена аудитом, то відповідно з аудиторським висновком.

Всі ці вимоги повинні бути імплементовані в національне законодавство держав і відповідно виступити основою для підготовки документації.

Джерело:The Ukrainian Journal of Business Law

Зв’язатися з нами

Надіслати запит