17 лютого у Києві втретє відбувся Business & Legal Agri Forum від газети «Юридична практика». Адвокат, керуючий партнер Юридичної групи EUCON Ярослав Романчук, ставши модератором першої сесії «Фінансування та інфраструктура агросектору», відкрив захід привітальним словом. Предметами обговорення учасників сесії стали питання структури українського агросектору, фінансування в умовах відкриття ринку землі та інструментів фінансування, виконання судових рішень, державної підтримки, логістики та інфраструктурних проектів.
Ярослав Романчук, взявши попередньо участь у стратегічній сесії Міністерства аграрної політики, що була присвячена питанням розвитку агросектору до 2030 року, відзначив активну участь агропідприємців у підготовці «Стратегії-2030». Окрім того, експерт підкреслив розширення бюджету ЄС для країн східного партнерства, у тому числі для України.
Темою виступу модератора сесії стали доступні для українських агропідприємців фінансові інструменти ЄС. Так, спікер спочатку розглянув організаційно-правові форми, висловивши цікаве передбачення щодо форми командитного товариства як перспективного інструменту поряд із кластерами, які варто розвивати в Україні, особливо в аграрному бізнесі.
Щодо питання типів фінансових ресурсів, Ярослав Романчук підкреслив, що найменш вигідним для підприємця є використання власних коштів, зважаючи на аспекти оподаткування, натомість більш детально зупинився на інвестиційних та дотаційних ресурсах.
Спікер також перерахував способи фінансування сільгоспвиробника, основні вимоги банківських установ, розглянув вимоги банку до подачі заявки на позику та перелік необхідних документів, критерії оцінювання позичальника на основі моделей комплексного аналізу.
На думку Ярослава Романчука, сьогодні найбільша проблема малих і середніх аграрних підприємств полягає у відсутності розуміння того, якою повинна бути їхня структура з точки зору корпоративного структурування, фінансового і бухгалтерського обліку, з точки зору того, як підготувати бізнес-план і бути привабливим для позичальника чи для кредитора. Важливим у цьому контексті є питання репутації позичальника: того, якими є юридична особа, власники, топ-менеджмент, керівники бухгалтерських служб.
На завершення модератор сесії детально розповів про типи дотаційних проектів, які фінансуються ЄС: м’які проекти, тверді інвестиційні та індивідуальна мобільність. Спікер чітко окреслив межі та умови фінансової допомоги для кожного типу. Так, об’єм фінансування, зважаючи на тип проекту, може варіюватись від 200 тисяч до кількох мільйонів євро.
«Польських інвесторів найменше цікавить купівля землі – їх цікавить спільний бізнес та інвестування в переробку», – підкреслив щодо готовності польських інвесторів до фінансування українського агросектору Ярослав Романчук.