Інвестиції, інфраструктура, промисловість: пошук синергії та нових можливостей. Відбувся XIV Міжнародний форум «Польсько-українські дні бізнесу» - Юридична група Eucon

Ми використовуємо файли cookie для нашого веб-сайту. Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з використанням нами файлів cookie.

Публікації

Інвестиції, інфраструктура, промисловість: пошук синергії та нових можливостей. Відбувся XIV Міжнародний форум «Польсько-українські дні бізнесу»

Одна із наймасштабніших платформ польсько-українського бізнес-діалогу повернулась! 27 жовтня 2021 року відбувся XIV Міжнародний форум «Польсько-українські дні бізнесу» від Асоціації українського бізнесу в Польщі та EUCON Legal Group  за співучасті PAIH.

Протягом 4 сесій більше 20 спікерів, серед яких урядовці, представники державних органів та дипломатичних установ, банківських та фінансових установ, транспортних організацій, провідні експерти та підприємці з України та Польщі обговорили питання перспектив актуальних та альтернативних напрямків розвитку польсько-українського торговельно-економічного співробітництва крізь ковідну призму; можливостей співпраці у сферах сільського господарства та харчової промисловості; інвестиційної привабливості України та Польщі через призму доступу до фінансових ресурсів та ефективних фінансових інструментів; нових шляхів реалізації польсько-українських інфраструктурних та енергетичних проектів та ін.

Захід розпочався першою сесією «Перспективи актуальних та альтернативних напрямків розвитку польсько-українського торговельно-економічного співробітництва крізь ковідну призму», яку за традицією форуму модерували співголова Ради Асоціації українського бізнесу в Польщі, керуючий партнер Юридичної групи EUCON Ярослав Романчук та радник Правління PGNiG S.A. з питань співпраці з Україною, голова Правління ТОВ «Карпатгазвидобування» Іренеуш Дерек. Модератори привітали учасників, підкресливши значення заходу як логічного продовження зустрічі Першого віце-прем’єр-міністра України – Міністра економіки України Олексія Любченка з представниками польських та українських інвесторів, що передувала форуму, у контексті польсько-українського бізнес-діалогу.

Першим спікером форуму стала заступниця Міністра економіки України Ірина Новікова, яка, відзначивши значення зростання рівня експорту в Польщу, окреслила пріоритетні галузі для економічної польсько-української співпраці – інвестиції, сільське господарство, енергетика. Щодо питання інвестування, пані Новікова охарактеризувала систему державних організацій, рад, комітетів та інституцій, які залучають, об’єднують інвесторів та захищають їх інтереси. Спікер також проаналізувала ключові аспекти змін і можливостей у сфері інвестування, які стануть доступними внаслідок прийняття законів про індустріальні парки і так званих «інвестиційних нянь», прокоментувавши їх зміст.

Про державні діджитал-продукти для бізнесу розповіла  заступниця Міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції Валерія Іонан. Так, спікер представила екосистему проекту «Дія», яка складається з 5 різних продуктів. Пані Іонан підкреслила, що підприємці в Україні мають унікальну можливість реєстрації бізнесу онлайн через додаток за 15 хвилин, чому немає аналогів у світі. Так, завдяки проекту «Дія.Бізнес» підприємці можуть отримати безкоштовні консультації для бізнесу, пройти навчання у межах безкоштовної онлайн-школи, знаходити нових партнерів. Планується також розширення мережі офлайн-центрів «Дія.Бізнес» на території всієї України.

Керівниця Офісу Національної інвестиційної ради Ольга Магалецька сфокусувалась на аспектах зростання інвестиційної привабливості України, чому сприяють позитивні зміни у законодавстві та напрямках стратегічного розвитку України. Пані Магалецька також окреслила учасникам зміст і мету Стратегії інвестування в Україну від Національної інвестиційної ради, UkraineInvest та Мінекономіки.

Про необхідність співпраці державних органів з малим та середнім бізнесом, зокрема щодо інвестування; нові можливості для бізнесу, які відкриває зміна через пандемію ланцюгів постачання продукції; перспективи переведення виробництва з Азії у Східну Європу; новий погляд крізь ковідну призму на галузі фармацевтики, внутрішнього туризму та е-commerce та ін. говорив   виконавчий директор Офісу із залучення та підтримки інвестицій «UkraineInvest» Сергій Цівкач. Спікер протягом сесії порушив важливі питання щодо гострих потреб у зміні іміджу України у світі, ведення економічної дипломатії через світові ЗМІ та промоушену вітчизняного бізнесу серед міжнародних колег. «Діяльність UkraineInvest цього року, її мета –  відновити довіру до держави задля зростання інвестиційної привабливості», – зазначив пан Цівкач.

Керівник економічного відділу Посольства Республіки Польща Марчін Внук підкреслив пріоритетність напрямку розвитку інфраструктури. Експерт озвучив перелік доступних фінансових інструментів для українських підприємців у Польщі, окреслив масштаби українських інвестицій у Польщі, а також порушив важливе питання  реінвестицій українського бізнесу в Польщі в Україну.

 

Радник, керівник підрозділу з економічних питань  Посольства України в Республіці Польща Ігор Баранецький зосередився на питаннях діалогу між владами України та Польщі у сфері економіки, відзначивши успіхи в економічній дипломатії та охарактеризувавши сигнали щодо позитивних змін у майбутньому. На думку спікера, долучення великих польських компаній до інвестиційних рад в Україні свідчить про розширення меж інвестиційних відносин між двома країнами. Пан Баранецький  не оминув також і питання відновлення залізничного сполучення між Україною та Польщею, створення нових авіасполучень та покращення логістичних зв’язків.

 

Голова Правління Міжнародного товариства польських підприємців в Україні Піотр Ціарковскі протягом сесії говорив на теми покращення та поступової стабілізації економічної ситуації внаслідок пандемії, успішної адаптації ринку до ковідних умов, а також необхідність зміцнення торговельних відносин між Україною та Польщею.

Екватор заходу у межах другої сесії відзначився активним обговоренням взаємовигідних перспектив співробітництва у галузях сільського господарства та харчової промисловості.  Зокрема, модератор сесії, керівник Закордонного торговельного бюро Польської агенції іноземних інвестицій і торгівлі (PAIH)  Кароль Кубіца окреслив масштаби експорту продуктів харчування та с/г продукції з України у Польщу та зазначив групи польських товарів, якими заповнені полиці українських магазинів, підкресливши позитивну динаміку товарообігу між двома країнами.

Незалежна експертка Ольга Трофімцева слушно підкреслила, що необхідно з обох боків лобіювати розвиток економічних стосунків, який би був взаємовигідним. Спікер також звернула увагу слухачів на те, що причиною дефіциту трудових ресурсів в Україні дедалі частіше стає масова трудова міграція, зокрема у Польщу. Експертка також говорила про значення відсутності можливості для іноземних інвесторів купувати земельні ділянки на рівні з українськими інвесторами та про переваги і недоліки наявних обмежень.

Другий секретар з питань сільського господарства Посольства Республіки Польща в Києві Міхал Цєшковскі зазначив, що вартість польського експорту цьогоріч збільшилась до 5 млрд євро. Так, за інформацією, наданою спікером, 80% польського агропродовольчого експорту здійснюється в країни ЄС,  а головним партнером є Німеччина. Пан Цєшковскі підкреслив, що важливе значення для розвитку польської торгівлі має вдале географічне розташування країни. Актуальні дані, на думку спікера, свідчать про те, що економічні інтереси Польщі й України є рівноцінними.

Директор з питань експорту Feerum S. A. Мірослав Питляк розповів учасникам про діяльність Feerum, продукцію, яку компанія поширює в Україні, а також контракт з «Епіцентром» на постачання продуктів, розібравши кейс цієї співпраці як демонстрацію можливостей для співпраці українського і польського бізнесів та приклад вдалого використання кредитування як фінансового інструменту, що доступний для різних рівнів бізнесу.

Голова Правління, Польська Федерація Картоплі Томаш Беньковський поділився з учасниками результатами досвіду переорієнтації векторів збуту овочів на міжнародні ринки. За словами спікера, зважаючи на великі масштаби українського експорту овочевої продукції, логічним є орієнтування не на конкуренцію, а на співпрацю з гравцями українського ринку то пошук нових взаємовигідних можливостей.

Презентуванням успішних кейсів та унікальних фінансових можливостей для підприємців відзначилась третя сесія форуму на тему «Інвестиційна привабливість України та Польщі через призму доступу до фінансових ресурсів та ефективних фінансових інструментів», яку модерував Ярослав Романчук.

 

Керівниця Східноєвропейського регіону, центр експорту  PAIH S.A. Марія Лубіян протягом виступу проаналізувала можливості використання фінансових ресурсів підприємцями у Польщі, окреслила діяльність PAIH S.A. щодо підтримки інвесторів та зосередилась на реальному стані і перспективах щодо розвитку інвестиційного клімату між двома країнами.

Директор Департаменту підтримки PARP Міхал Полянські детально розповів учасникам про зміст програм підтримки і розвитку підприємництва від Польської агенції розвитку. Зокрема, спікер підкреслив, що у програмах розвитку можуть брати участь усі зареєстровані компанії у Польщі, які є представниками малого або середнього бізнесу незалежно  від резидентства кінцевого бенефіціара. Так, ПАРП готовий підтримувати стартапи, компанії, які впроваджують інновації, прагнуть вийти на міжнародний ринок.

Директорка Департаменту розробки продукції KUKE Луіза Беднаровска-Копишч презентувала учасникам нову систему підтримки експорту від KUKE, яка створена для експортерів, малих і середніх компаній, банків, а також сприяє залученню закордонних інвесторів у Польщу. Унікальність пропозиції полягає у новій ефективній стратегії надання підтримки та наявності гарантії, зокрема інвестиційної та контрактної, сплачування кредиту від держави.

Голова Правління АТ «КРЕДОБАНК» Єжи Яцек Шугаєв докладно розповів протягом виступу про інструменти Кредобанку для інвесторів: зокрема, про послуги «Відеоконсультант», «Прямий дилінг» (продаж і купівля валюти за більш вигідним для клієнта курсом), SWIFT MT940 (безперебійне отримання на постійній основі виписки за рахунками), продукт «Валютний форвард» (фіксація курсу валют за контрактами, комісія – 0,05-0,5% річних), послугу швидких переказів Intercompany payment. Унікальні та вигідні можливості для українських підприємців відкриває співпраця Кредобанку з BGK, KUKE та PAIH. Кредобанк  підкреслює значення соціальної відповідальності щодо партнерства двох країн створенням Центру польсько-українського співробітництва задля підтримки польських та українських підприємців.

Адвокат, партнер Юридичної групи EUCON  Андрій Романчук охарактеризував різні рівні інновацій, зокрема глобальні, ЄС та Польщі, під які можна отримувати фінансування.  Спікер озвучив умови, на яких польські стартапи можуть брати участь у програмах дофінансування. «Проблема в Польщі на сьогодні полягає в тому, що кількість фінансових ресурсів перевершує кількість якісних стартапів, в Україні ж ситуація є дзеркальною, що забезпечує синергію і баланс в контексті співпраці у цьому напрямку», – слушно підкреслив експерт.

Завершився форум надзвичайно продуктивним та жвавим обговоренням теми «Нові шляхи реалізації польсько-українських інфраструктурних та енергетичних проектів» у межах останньої четвертої сесії.

Прокурент PKP Cargo Connect Лукаш Стжелецкі, який модерував сесію, скерував вектор дискусії на наявні інфраструктурні проблеми, особливості українського ринку, які мають враховувати великі польські компанії у межах виходу на цей ринок, розвиток залізничної інфраструктури та створення нових вантажних залізничних сполучень між Україною та Польщею, альтернативні шляхи розв’язання проблемних питань та позиції, які мають зайняти державні структури для взаємовигідної співпраці.

Заступник директора Департаменту комерційної роботи АТ «Укрзалізниця» Валерій Ткачов навів статистику щодо зростання рівня вантажних залізничних перевезень цьогоріч у порівнянні з минулим роком, на низькі показники якого вплинула ковідна криза. За актуальними даними Україна експортує у Польщу залізними шляхами переважно руду, будівельні матеріали та кам’яне вугілля. Пан Ткачов підкреслив, що основний фінансовий донор «Укрзалізниці» – вантажні перевезення, що свідчить про зацікавленість у розвитку товарообігу між Україною та Польщею саме залізною дорогою.

Радник Правління PGNiG S.A. з питань співпраці з Україною, голова Правління ТОВ «Карпатгазвидобування» Іренеуш Дерек розповів учасникам про особливості процесу налагодження співпраці польського газового лідера PGNiG з українським ринком, складнощі та ризики процесів об’єднання великих енергетичних компаній та створення концернів у Східній Європі.

Директор, Львівські Лінії Lemberger Linien Борис Ганайлюк презентував амбіційний, масштабний та революційний для України проект «Центральноєвразійського шовкового шляху (Зелений шлях)», за яким Львів  фактично перетвориться на транспортний і вантажний хаб Європи завдяки вдалому географічному розташуванню, інфраструктурному і логістичному потенціалу. Зокрема, на думку спікера, таким чином буде розв’язано також проблему обмеження видання Польщею ліцензій на автомобільні вантажні перевезення, про яку неодноразово зазначали спікери протягом усього форуму.

Директор представництва ORLEN S.A. Матеуш Домян поділився думками щодо процесу виходу на український ринок поступовими кроками та шляхом консультування з місцевими фахівцями. Експерт також прокоментував особливості транспортування палива у актуальних політичних умовах та розвиток транспортування моторного палива в Україну, підкресливши важливість ефективності діяльності у представництвах компанії в інших країнах.

Захід відзначився конструктивними дискусіями, позитивними висновками щодо майбутніх перспектив, дружньою атмосферою, виникненням ідей щодо плідного партнерства між двома державами. Організатори дякують усім спікерам, учасникам та партнерам заходу, до зустрічі на ювілейному XV Міжнародному форумі «Польсько-українські дні бізнесу» у Варшаві, що відбудеться весною 2022 року! Stay tuned with EUCON!

ФОТОЗВІТ 

Зв’язатися з нами

Надіслати запит