Методологія трансфертного ціноутворення розвивається по вектору превалювання суті над формою - EUCONLAW Group

Ми використовуємо файли cookie для нашого веб-сайту. Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з використанням нами файлів cookie.

Публікації

Методологія трансфертного ціноутворення розвивається по вектору превалювання суті над формою

Влітку цього року Організація економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) завершила роботу над проектом по Внесення змін до Керівництва ОЕСР по трансферному ціноутворенню для транснаціональних компаній та податкових адміністрацій. Керівництво – це основний рекомендаційно-методологічний документ щодо застосування принципу «витягнутої руки», Який детально регулює всі питання в цій сфері.

За результатами обговорень і дискусій робочою групою було запропоновано такі зміни:

  1. Поcилення значення доктрини «превалювання суті над формою» при визначенні фактичних обставин здійснення операції.

Відправна точка для аналізу – договір, як і було раніше. Проте, основа для визначення рівня ціни – фактичні обставини вчинення господарської операції. Фактичний розподіл ризиків, а не передбачене положеннями договору. Тобто мова йде про те, що якщо фактичні обставини не відповідають / або відрізняються від умов договору, то контролюючому органу може перекваліфікувати операцію для цілей оподаткування.

  1. Для операцій з сировинними товарами передбачається внести пряму норму про застосування ринкових котирувань, і норму в необхідності проведення коригувань для приведення умов контрольоване операції і котирувань до порівняного виду. Коригування при цьому можуть, як зменшувати, так і збільшувати величину котирування.

Аналогічна норма сьогодні присутня в ст.39 Податкового кодексу України.

  1. Зміни торкнулися і операцій з нематеріальними активами. Пропонується використовувати концепцію «економічного власника» НА. Це означає: наявність права власності на нематеріальний актив не передбачає розподіл всього прибутку від використання активу на користь фактичного власника. Дохід від використання НА повинен належати компанії, яка виконувала функції з розвитку, підтримку, доопрацювання, захисту нематеріального активу. А відповідно якщо дохід повинен належати – значить, він повинен і обкладатися в такій компанії.

Робота буде продовжена в частині вдосконалення оподаткування операцій за участю постійних представництв, фінансових угод, над механізмами визначення вартості нематеріальних активів в тих випадках, коли її визначити важко.

В Україні для оподаткування операцій імпорту / експорту біржових товарів також передбачені спеціальні правила. Вони в 2015 році дещо видозмінилися і в зв’язку з цим хочу відзначити Найбільш важливі аспекти:

  1. Раніше, коли оподаткування операцій з біржевими товарами регулювалося Перехідними положеннями ПКУ, Спецправила застосовувалися тільки для операцій з резидентами з низькоподаткових юрисдикцій – зараз для всіх типів контрольованих операцій.
  2. Для перевірки відповідності ціни в такій операції тепер необхідно розраховувати діапазон цін в загальному порядку, а котирування необхідно брати за декаду, що передує проведенню контрольованої операції.
  3. Список товарів, які котируються на біржах і перелік світових товарних бірж для кожної групи товарів визначається Кабінетом Міністрів України.

Цих переліків поки КМУ не затвердив. На сайті Міністерства економіки в березні 2015 був оприлюднений проект Постанови з переліком світових бірж, проте це як і раніше проект.

В якості основних бірж в ньому пропонувалися для практично всіх груп товарів Чиказька товарна біржа (США), Лондонська товарна біржа (Великобританія), Нью-Йоркська товарна біржа (США).

Якщо говорити про перспективні зміни, то Міністерством Фінансів України, в рамках реформи податкового законодавства запропоновані до обговорення наступні зміни:

  1. Для великого бізнесу – скасування Спеціальних правил оподаткування для біржових товарів.
  2. Для малого бізнесу – скасування вимоги підготовки документації по контрольованими операціями.
  3. Збільшення порогу частки володіння для визнання осіб пов’язаними.
  4. Спрощення вимог до порівнянності операцій.
  5. Спрощення вимог до документування для послуг з низькою доданою вартістю.
  6. Можливість подачі документації в електронному вигляді.
  7. Зняття вартісного порога для контрольованих операцій.
  8. Скасування верхньої межі для штрафів за неподання документації.
  9. Більш деталізовані вимоги до документації для внутрішньогрупових послуг

Що з цих пропозицій буде реалізовано, ми скоро дізнаємося, а характеризуючи новації в цілому, можна сказати, що реформа трансфертного ціноутворення обіцяє бути ліберальною.

Ярослав Романчук – керуючий партнер Міжнародного правового центру EUCON

Джерело: журнал The Ukrainian Journal of Business Law, №10 жовтня 2015 р http://www.ujbl.info/article.php?id=674

Зв’язатися з нами

Надіслати запит