Оподаткування в ЄС: поради топових податкових консультантів

Ми використовуємо файли cookie для нашого веб-сайту. Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з використанням нами файлів cookie.

Публікації

Податкове резидентство, декларування коштів, диверсифікація податкових ризиків для українців за кордоном: Ярослав Романчук став спікером у межах прямого ефіру KUKHAR Discussion Court

2 липня відбувся прямий ефір KUKHAR Discussion Court на тему «Оподаткування в ЄС: поради топових податкових консультантів для українських мігрантів» за ініціативи Ukraine Economic Outlook. Провідні українські податкові юристи наживо консультували глядачів ефіру з питань податкового резидентства українських переселенців за кордоном. Модератором зустрічі став викладач основного курсу макроекономіки “Бізнес-школи МІМ-Київ”, старший економіст Ukraine Economic Outlook Михайло Кухар.

Адвокат, керуючий партнер EUCON Legal Group Ярослав Романчук, ставши спікером у межах заходу, протягом ефіру зосередився на питаннях оподаткування доходів громадян України, які наразі перебувають за кордоном, крізь призму практичного досвіду команди податкової практики Варшавського офісу EUCON.

Відповідаючи на запитання про статуси, які можуть набути українські переселенці в Польщі, Ярослав Романчук зазначив, що наразі переміщені особи можуть легалізувати перебування на польській території двома шляхами: набуттям статусів біженця або тимчасового захисту.

У контексті тематики податкового резидентства українських мігрантів в Республіці Польща важливим є роз’яснення щодо відповіді польського Мінфіну про те, що українці можуть не сплачувати податки у Польщі. Пан Ярослав зазначив, що попри хвилю дискусій, слід все ж конструктивно і комплексно розглянути питання: так, у Польщі існує Закон «Про податок з доходів фізичних осіб», в якому чітко визначені податкові резидентства, тож існує два критерії, за якими особа вважається податковим резидентом Польщі: 1) особа має центр особистих (життєвих) та економічних інтересів у Польщі; 2) особа перебуває на території Республіки Польща більше 183 днів. Спікер підкреслив, що якщо виконується одна із перерахованих умов резидентства, але водночас Україна вважає особу своїм податковим резидентом, то слід звернутись до прийнятої між урядами України та Польщі Конвенції про уникнення подвійного оподаткування, у межах якої чітко перераховані умови, які дозволяють конкретно визначити резидентство. Та окрім всього, експерт наголосив, що лист, виданий Міністерством фінансів, не має юридичної сили і не має посилань на джерела законодавства, тож з усього перерахованого вище випливає, що українці, які перебувають у Польщі більше 183 днів у Польщі, фактично стали податковими резидентами Польщі. Але чи має особа вже декларувати кошти у Польщі – питання залишається відкритим, оскільки кожен випадок вимагає індивідуального розгляду. Що стосується декларування коштів, з якими українці прибули до Польщі, то пан Романчук зазначив, що якщо ця сума не перевищує 10000 доларів, то проблеми з декларуванням не мають виникнути.

Не менш важливим є коментар Ярослава Романчука щодо розвінчування міфів про те, що якщо громадянин України офіційно працює та сплачує податки у Польщі, то при застосуванні Конвенції про уникнення подвійного оподаткування він може нічого не сплачувати в Україні. Експерт пояснив, що, по-перше, існує різниця між ставками оподаткування двох країн, по-друге, існує суттєва різниця у базі оподаткування. Окрім того, у кожній країні існує пряма норма, за якою необхідно декларувати кошти із джерелом походження з-за кордону, хоча в Україні це питання є досить проблемним. На думку спікера, на ситуацію також незабаром вплинуть спливання терміну для декларування прихованих доходів у межах ЗУ «Про податкову амністію» та вступ у дію в Україні від 1 січня 2023 року умов Глобального форуму CRS щодо обміну податковою інформацією.

Ярослав Романчук з огляду на багаторічний досвід роботи на польському ринку дав прикладні поради щодо того, як поповнювати та вести рахунки в європейських банках, розглянувши особливості відкриття рахунку в Польщі та процесу підтвердження походження доходів для банків. «Приходячи в банк, особа має мати “правильну”, правдиву легенду, тож не слід нехтувати цим», – підкреслив адвокат.

Наостанок керуючий партнер EUCON порадив глядачам у роботі з європейськими банками: 1) збирати документи і готувати правильні легенди, не використовувати український досвід (зокрема, перерахування з картки на картку); 2) шукати та співпрацювати ФОПам із польськими податковими консультантами; 3) уникати агресивного податкового планування. Що стосується законодавства, то Ярослав Романчук підкреслив, що щодо змін в законодавстві, то існує гостра потреба внести зміни в ЗУ «Про валюту та валютні операції» у контексті того, що українські ФОПи можуть відкривати рахунки тільки в українських банках. Окрім того, на майбутнє потрібно готувати Закон «Про повну безоплатну амністію», оскільки фактично усі українські переселенці, які перебувають у Польщі більше 183 днів, порушують українське податкове законодавство. У кінці виступу, спікер підкреслив, що громадяни мають бути готові до тісної співпраці з податковими органами у перспективі.

Зв’язатися з нами

Надіслати запит