Податковий контроль за трансфертним ціноутворенням у 2015 році - Юридична група Eucon

Ми використовуємо файли cookie для нашого веб-сайту. Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з використанням нами файлів cookie.

Публікації

Податковий контроль за трансфертним ціноутворенням у 2015 році

Практика Міжнародного правового центру EUCON показує, що процес підготовки річної звітності по контрольованим операціям викликає дуже багато запитів від платників податків. Це запити на отримання консультацій та практичної допомоги у підготовці звітності. Але ми пересвідчуємося, що сьогодні не всі розуміють, що крім звітності необхідно готувати і документацію по обґрунтуванню ціни в контрольованих операціях.
До 2015 року платники податків (крім великих) на запит контролюючого органу були зобов’язані подати первинну документацію щодо окремих контрольованих операцій та іншу документацію, якими вони можуть обґрунтувати відповідність договірних цін вказаної контрольованої операції рівню звичайних цін протягом місяця з дня, що настає за днем надходження такого запиту. Великі платники податків були зобов’язані подати документацію протягом двох місяців з дня, що настає за днем надходження запиту.
Новою редакцією статті 39 Податкового Кодексу з 01.01.2015 р. правила подання платниками податків документації змінено та уніфіковано для всіх категорій платників. Тепер усі платники податків подають документацію протягом місяця з дня отримання запиту. І не зважаючи на те, що звіт по контрольованим операціям за 2014 рік готується у урахуванням редакції статті 39 Податкового Кодексу, що діяла до 01 січня 2015 року, документацію необхідно буде подавати у терміни, передбачені редакцією, що діє після 01.01.2015 року. Тобто буде застосовуватись термін у 30 днів. До речі в березні цього року Державна фіскальна служба України підтвердила це у своєму листі, що коментує окремі питання податкового контролю.
Саме тому ми завжди радимо своїм клієнтам готувати документацію завчасно, оскільки 30 днів це зовсім небагато часу для проведення ґрунтовного аналізу. Особливо це актуально для тих компаній, що мають велику кількість контрольованих операцій.
Штрафні санкції до звітного періоду 2014 року застосовуються також за новими правилами. Процедура застосування штрафних санкцій за неподання звітності та документації роз’яснена контролюючим органом.
Так, у разі наявності у контролюючого органу інформації, що платником податків у звітному періоду проводились контрольовані операції, але у встановлений строк ним не подано звіт про контрольовані операції, або на запит не подано документацію, контролюючим органом здійснюється документальна позапланова перевірка. Якщо контролюючим органом під час моніторингу (аналізу) поданого платником податків звіту про контрольовані операції встановлено невключення до такого звіту інформації про всі здійснені ним протягом звітного періоду контрольовані операції також проводиться документальна позапланова перевірка.

Враховуючи повноту наявної у контролюючого органу інформації та матеріалів, документальна перевірка може бути невиїзною або виїзною. Перевірка проводиться за загальними правилами встановленими Кодексом. Головною метою такої перевірки є притягнення платника податків за порушення вимог статті 39 Податкового Кодексу до відповідальності та застосування до нього встановлених штрафних санкцій. Така перевірка не є перевіркою контрольованих операцій у розумінні статті 39 Кодексу, оскільки предметом цієї перевірки не є перевірка питань трансфертного ціноутворення, а саме відповідності рівня ціни ринковому рівню та повноти нарахування і сплати податків під час здійснення платником податків контрольованих операцій відповідно до принципу “витягнутої руки”.
Результати перевірки оформлюються у загальному порядку. Податкове повідомлення-рішення з розрахунком штрафних санкцій приймається керівником контролюючого органу та надсилається платнику податків. Визначено також код бюджетної класифікації для таких штрафів.
Розмір штрафів за неподання звіту та документації встановлено наступний :

– неподання платником податків звіту про контрольовані операції, здійснені ним у 2014 р., – застосовується штрафна санкція у розмірі 100 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2014 р.;

– невключення до поданого звіту про контрольовані операції за 2014 р. окремих контрольованих операцій, – застосовується штрафна санкція у розмірі 5 відсотків суми контрольованих операцій, що не задекларовані у звіті;
– неподання документації – 3 відсотки суми контрольованих операцій, щодо яких не була подана документація, але не більше 200 розмірів мінімальної заробітної плати.

Саме зважаючи на достатньо високі штрафи та скорочення термінів подання документації ми завжди наголошуємо на необхідності своєчасної підготовки звіту та документації з обґрунтуванням рівня цін.

Ярослав Романчук – адвокат, керуючий партнер Міжнародного правового центру «EUCON»
Джерело – журнал «The Ukrainian Journal of Business Law», квітень, 2015, http://www.ujbl.info/article.php?id=602

Зв’язатися з нами

Надіслати запит