Війна, податки та бізнес: підсумки панельної дискусії на GRAIN STORAGE FORUM + AGRO UKRAINE - Юридична група Eucon

Ми використовуємо файли cookie для нашого веб-сайту. Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з використанням нами файлів cookie.

Публікації

Війна, податки та бізнес: підсумки панельної дискусії на GRAIN STORAGE FORUM + AGRO UKRAINE

Юридична група EUCON виступила співорганізатором найбільшого в Україні аграрного форуму – GRAIN STORAGE FORUM + AGRO UKRAINE. 28 травня 2024 року за ініціативи EUCON в межах форуму відбулася панельна дискусія «Війна та податкові маневри в Україні».

Під час панелі учасники  обговорили питання підтримки та захисту бізнесу, наслідки роботи Бюро економічної безпеки (БЕБ) для бізнесу, торкнулися найболючіших питань для платників податків в контексті контрольованих іноземних компаній (КІК). Також були надані цінні рекомендації для податкових резидентів України щодо уникнення потенційних ризиків та ефективного управління податковими зобов’язаннями в умовах сучасних викликів. Особливу увагу приділили стратегічним підходам для забезпечення стабільності та прозорості у взаємодії між бізнесом і державою.

Модератором панельної дискусії виступив Ярослав Романчук, керуючий партнер Юридичної групи EUCON. Відкриваючи панель Ярослав підкреслив важливість даної теми у контексті нинішніх воєнних реалій, підкресливши необхідність детального її розгляду та обговорення.

Дмитро Вербицький, заступник генерального прокурора України, під час свого виступу наголосив, що Офіс генерального прокурора робить усе можливе для забезпечення ефективного захисту підприємців. Офіс активно співпрацює з бізнес-асоціаціями та Радою бізнес-омбудсмена, організовуючи спільні зустрічі, де розглядаються проблеми бізнесу.

Пан Вербицький повідомив, що при Офісі генерального прокурора було створено Департамент кримінально-правової політики та захисту інвестицій. Діяльність цього департаменту спрямована на допомогу добропорядним підприємцям, які зазнають тиску з боку правоохоронних органів. Також він додав, що з метою зменшення тиску на бізнес були розроблені стандарти діяльності прокурорів, які регламентують їхню роботу, прокурори стають більш відкритими для бізнесу.

Щодо роботи Бюро економічної безпеки (БЕБ), пан Вербицький зазначив, що його ключове завдання полягає в тому, щоб допомогти добропорядному бізнесу та усунути недобросовісних учасників ринку.

«Якщо у вас виникають проблеми, ви завжди можете звернутися до нас, ми вас вислухаємо і допоможемо,” – підкреслив Дмитро Вербицький.

Тетяна Коротка, заступниця бізнес-омбудсмена, представила результати досліджень та спостережень Ради бізнес-омбудсмена, що базуються на скаргах щодо роботи податкової служби. Вона повідомила, що за роки діяльності Ради бізнес-омбудсмена було розглянуто 13 тисяч звернень, а бізнесу повернуто 24 мільярди гривень оборотних коштів.

Коротка зазначила, що останні спостереження показують зменшення блокування податкових накладних, але водночас збільшилась кількості податкових перевірок. Рада бізнес-омбудсмена провела кілька розслідувань на тему податкових перевірок, які виявили серйозні проблеми з довірою між державою та бізнесом. Вона зауважила, що кількість оскаржень перевищує кількість проведених податкових перевірок, а ефективність роботи держави у цій сфері складає лише 1%.

Задля покращення ситуації Тетяна Коротка запропонувала зосередитися на трьох напрямках: вивчення судової практики: держава та державні органи мають ретельно аналізувати судову практику для кращого розуміння та врахування рішень судів у своїй діяльності; застосування досвіду європейської інтеграції: важливо надавати консультації платникам податків щодо можливих помилок; впровадження фактору медіації: використання медіації у податковій сфері може сприяти зниженню конфліктності та підвищенню ефективності вирішення податкових спорів.

Галина Янченко, народна депутатка, голова ТСК з питань захисту прав інвесторів, у своєму виступі підкреслила, що діяльність Парламентської спеціальної комісії з питань захисту інвесторів зосереджена на розгляді резонансних, несправедливих справ, а також на системних правопорушеннях. «За чотири роки існування комісії вдалося розморозити інвестиційні проекти на суму 22 мільярди гривень», зауважила пані Янченко.

Також Галина Янченко проінформувала, що однією з найбільш поширеною проблемою, з якою зіштовхувалися інвестори було рейдерство, після 2022 року на перший план вийшла інша проблема – тиск з боку податкових органів, а за останні півроку виникла нова загроза – тиск з боку правоохоронних органів.

“Під час війни держава повинна працювати як сервіс, реагуючи на потреби бізнесу, а не як каральний орган”, – наголосила Галина Янченко.

Антон Поляничко, адвокат, співкерівник податкової практики Юридичної групи EUCON, підкреслив важливість трьох ключових напрямків, які потребують уваги для забезпечення ефективної роботи БЕБ та покращення взаємодії між державою та бізнесом, а саме: декриміналізація економічних злочинів, вчинених до початку повномасштабного вторгнення; запровадження законодавчих механізмів гарантованого розстрочення податкових зобов’язань, що  допоможе бізнесу краще планувати свої фінансові ресурси та забезпечить стабільність у складних економічних умовах; створення спеціалізованої судової системи, яка б розглядала всі справи, пов’язані з податками – адміністративні, кримінальні та справи щодо відповідальності податківців та правоохоронців. Наявність такої судової системи забезпечить оперативний та неупереджений розгляд податкових спорів, а також підвищить відповідальність правоохоронців та податкових органів за свої дії.

У своєму виступі Антон Поляничко також торкнувся питання контролю іноземних компаній (КІК) та окреслив найболючіші питання для платників податків. Зокрема, спікер підкреслив, що відстрочені лише штрафи за неподання звітності, але не можливість проведення перевірок та визначення податкових зобов’язань. Пан Поляничко також зауважив, що якщо прибуток КІК не оподатковується в Україні як нерозподілені дивіденди, це не означає, що кошти, витрачені з рахунку КІК на користь фізичних осіб, не можуть бути оподатковані як додаткове благо. На його думку  єдиний спосіб позбутися обов’язку звітувати про КІК – змінити податкове резидентство, до чого держава фактично підштовхує українців.

Інга Лівандовська, керівниця податкової практики Варшавського офісу Юридичної групи EUCON, наголосила, що для резидентів України важливо розуміти свої податкові обов’язки та потенційні ризики та надала кілька рекомендацій щодо їх уникнення, а саме: необхідно ознайомитися з положеннями угод про уникнення подвійного оподаткування між Україною та країнами, де отримується доходи; необхідно подати сертифікати своєї податкової резиденції в усі місця, де отримуєте доходи, для можливості застосування положень угод про уникнення подвійного оподаткування; потрібно слідкувати за строками подання податкових декларацій і своєчасно наддавайте всі необхідні документи. На завершення свого виступу пані Лівандовська рекомендувала звертайтеся за порадами до податкових консультантів або юристів, які спеціалізуються на міжнародному оподаткуванні задля встановлення резиденції.

 

Зв’язатися з нами

Надіслати запит